8. června 2012 16:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Inspekce kontrolovala sběrny, jeden člověk přinesl i 44 tun železa

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Česká inspekce životního prostředí v březnu a dubnu zkontrolovala v Česku 139 provozoven pro sběr a výkup kovových odpadů a u dvou třetin z nich zjistila porušení provozního řádu nebo zákona o odpadech. Nejproblémovější byly z tohoto hlediska sběrny v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Podle mluvčí inspekce Simony Cigánkové se potvrdilo, že vypalování kabelů a součástek obsahujících měď je stále běžný, ale nikoli legální způsob získání mědi.

Inspekce odhalila i případ, kdy jeden člověk za tři měsíce donesl do sběrny 44 tun železného odpadu, za který dostal téměř 190 000 korun. Kvůli pochybnosti o legálnosti získání těchto kovů dostala kauzu k vyšetření policie.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí upozornila rovněž na to, že v Česku je mnoho sběren, ačkoli reálně nejsou potřebné. "Tato skutečnost, ve srovnání s kapacitami kontrolních orgánů, pak přímo úměrně souvisí s rizikem porušování právních předpisů," uvedla mluvčí.

Podle ní nadprůměrně mnoho těchto provozoven je hlavně v sociálně vyloučených lokalitách, kde je i velké riziko související s krádežemi kovových předmětů jako značek nebo kanálových poklopů. Mimo jiné na jejich výkup a výkup barevných kovů se inspektoři při kontrole zaměřili.

Sběrny vykupují i kradené předměty ze hřbitovů

Vedle toho také zjišťovali, jak provozovny s kovovými odpady nakládají. Nejčastěji poté zjistili, že provozovny nebyly dostatečně označeny, překročily povolenou kapacitu nebo přijímaly nepovolené odpady.

V souvislosti se zákonem o odpadech některé sběrny porušily i zákaz výkupu uměleckých nebo pietních předmětů. Provozovatelé též nedodržují systém zpětného odběru a odděleného sběru elektrozařízení, doplnila mluvčí.

Za zjištěná porušení inspekce zahájila nebo zahájí správní řízení o uložení pokuty. V jednom případě podala krajskému úřadu podnět ke zrušení souhlasu k provozování zařízení.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!