14. května 2012 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dvoumiliardová ztráta JPMorgan má první oběti. Odstoupí tři manažeři

Šestici trestaných bank údajně tvoří švýcarská UBS, britské Barclays, Royal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestici trestaných bank údajně tvoří švýcarská UBS, britské Barclays, Royal... | foto: Reuters

NEW YORK Tři manažeři banky JPMorgan Chase & Co. tento týden zřejmě odstoupí z funkcí. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v neděli informoval deník The Wall Street Journal.

JPMorgan minulý týden uvedla, že přišla chybou při obchodování o dvě miliardy dolarů (39,1 miliardy korun).

Obchodní chyby se nesmí podceňovat, uvedl ředitel banky

Generální ředitel banky Jamie Dimon v rozhovoru pro stanici NBC uvedl, že nepovažovat za důležité obavy z obchodní chyby, kterou banka učinila minulý měsíc, bylo podle jeho názoru špatným rozhodnutím.

ČTĚTE VÍCE:

JPMorgan minulý týden uvedla, že přišla během šesti týdnů minimálně o dvě miliardy dolarů. Jde o ztrátu, kterou utrpěla z obchodování a za kterou patrně stojí nevhodný hedging. Tedy zajišťovací strategie, která má banku chránit před rizikem, které podstupuje při investicích se svými vlastními penězi.

Odstoupit má i nejlépe placená manažerka banky

The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací uvedl, že rezignovat na své posty by tento týden podle všeho měli tři vysoce postavení představitelé. Jedním z nich je údajně Ina Drewová, jedna z nejlépe placených zaměstnanců banky, která sedm let vedla divizi managementu rizik zodpovědnou za finanční ztrátu. Dalšími dvěma jsou podle zdrojů agentury Reuters její dva podřízení, kteří se na transakcích podíleli.

Dimon v rozhovoru pro NBC uvedl, že nevěděl o rozsahu problému, když v dubnu prohlásil, že obavy jsou jen "bouří ve sklenici vody". Poté, co banka oznámila obchodní ztrátu, akcie klesly o téměř deset procent. Dimon dodal, že banka bude spolupracovat při vyšetřování její činnosti regulačními úřady. Zdůraznil rovněž, že JPMorgan, která je největší bankou v USA, je velmi silná.

Ztráta JPMorgan otřásla důvěrou ve finanční průmysl

JPMorgan byla jedinou bankou v USA, která zůstala zisková i v době finanční krize. To poskytlo vysokou důvěryhodnost jejímu šéfovi, který vystupoval proti přísnějším regulacím v bankovnictví po finanční krizi. Zpráva o ztrátě banky sice podle analytiků nezpůsobila paniku, jaká vznikla v září 2008 po krachu investiční banky Lehman Brothers, avšak otřásla důvěrou ve finanční průmysl a zřejmě rovněž vyvolá diskusi o jeho regulaci.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR HR KONZULTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč