Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

E. ON staví první elektrárnu na biomasu, bude stát 220 milionů

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Energetická skupina E. ON investuje téměř 220 milionů korun do své první elektrárny na biomasu v České republice. Její dceřiná firma E. ON Trend postaví zařízení, které kromě elektřiny bude dodávat zákazníkům v jihočeské Zlivi také teplo.

E. ON již vybral dodavatele stavby. Ve veřejné soutěži vyhrála brněnská společnost Tenza, která porazila dalšího nejmenovaného uchazeče. Nová elektrárna vyroste v areálu současné teplárny v Mydlovarech na Českobudějovicku. Její výstavba zabere zhruba 18 měsíců. Každým rokem se zde spálí okolo 30 tisíc tun dřevní biomasy, zařízení vyrobí ročně okolo 14 milionů kilowatthodin elektřiny a 110 tisíc gigajoulů tepelné energie.

Z pohledu skupiny E. ON se jedná o novou aktivitu v Česku. Dosud zde vlastnila hlavně malé vodní elektrárny, dále drží majoritní akciové podíly v teplárnách v Otrokovicích a Táboře. Stát výrobu elektřiny z biomasy podporuje formou garantované zvýhodněné výkupní ceny a zelených bonusů.

Zatím největším projektem na energetické využití biomasy, který se v Česku objevil, je záměr Elektráren Opatovice, které nově náleží do Energetického a průmyslového holdingu. V úvahu připadá jak spalování směsi s uhlím, tak i samotné biomasy.

"Rozhodnutí o realizaci projektu zatím nebylo učiněno. Stále probíhají příslušná jednání a analýzy týkající se optimální varianty realizace celého projektu," uvedl mluvčí opatovické elektrárny Petr Zadák. Jen několik kilometrů od Opatovic nad Labem, a sice na severním okraji Hradce Králové, má přitom vyrůst další elektrárna na biomasu.

Zařízení s roční spotřebou okolo 100 tisíc tun paliva zde chce postavit firma EKEZ, kterou majoritně ovládá firma HK-Biomass registrovaná v Lucembursku. V dubnu vyhlásila veřejnou soutěž na dodavatele stavby, orientační hodnota zakázky se pohybuje okolo jedné miliardy korun.

Od loňského roku je již v provozu elektrárna spalující odpad ze zpracování dřeva, kterou postavil holding Less v Čáslavi. Také Plzeňská teplárenská letos v dubnu spustila nový blok na biomasu, jeho výstavba vyšla na 870 milionů korun.

Do energetického využívání biomasy investuje také skupina ČEZ. Upravila jeden z bloků Elektrárny Hodonín tak, aby mohl spalovat výhradně biomasu. Loni v dubnu ČEZ koupil firmu Czech Heat a stal se tak vlastníkem teplárny rekonstruované na spalování biomasy v Jindřichově Hradci.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!