Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

E.ON zvažuje žalobu na Německo kvůli jaderné dani

Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

FRANKFURT Německá energetická společnost E.ON zvažuje, zda nepodá žalobu na tamní vládu. Nelíbí se jí, že má platit vysokou daň z jaderného paliva, když už možná nebude moci používat některé nejstarší reaktory.

Německo po březnové havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima nařídilo odstavit nejstarší reaktory a je pravděpodobné, že některé z nich už nikdy nepovolí uvést znovu do provozu.

"Jsou zde určité důvody pro podání žaloby," řekl šéf podniku Johannes Teyssen, jehož cituje týdeník WirtschaftWoche.

Odstavené reaktory

Německo bezprostředně po havárii ve Fukušimě nařídilo nejstarší reaktory odstavit na dobu tří měsíců.

Během tohoto období chtějí úřady tato jaderná zařízení důkladně prověřit a pak rozhodnout, zda je možné dál je bezpečně používat.

Už v březnu se ale objevily informace, že natrvalo možná zůstane odstaveno sedm reaktorů.

"Neumím si představit, jak chce někdo obhajovat daň z jaderného paliva, kdyby se životnost (jaderných elektráren) už neprodloužila," řekl Teyssen.

E.ON vedle elektráren provozuje i rozvodné sítě a mimo jiné působí i v České republice.

Elektrárenské podniky se loni s vládou v Berlíně dohodly na prodloužení životnosti jaderných elektráren v průměru o 12 let. Za to však musí platit speciální daň z jaderného paliva, z které vláda vytváří fond na podporu investic do obnovitelných zdrojů. Teyssen řekl, že konečné rozhodnutí, zda podat žalobu, E.ON učiní do konce května.

Dlouhý spor bez viditelného výsledku

Až dosud se s vládou chtěla soudit jen společnost RWE, což je konkurent firmy E.ON. RWE je přesvědčena, že německý zákon o jaderné energetice vládu neopravňuje k tomu, aby nařídila odstavit po celé zemi aktivní zóny reaktorů. Jménem svých akcionářů proto žádá, aby byla záležitost vyjasněna po právní linii. E.ON ale tímto směrem jít nechce.

"Firma by neměla podávat žalobu, která by šla proti vůli většiny obyvatel," řekl Teyssen týdeníku. Taková žaloba se podle něj může táhnout hodně dlouho, takže firma nemusí pocítit žádný ekonomický přínos.

Zelené Německo

Německá veřejnost se vůči jaderné energetice už dlouho staví podezíravě a její nepřátelství vůči tomuto zdroji energie v poslední době narůstá. V tradičně konzervativní spolkové zemi Bádensko-Württembersko voliči nedávno dosadili do vlády stranu Zelených, což je pro ni historický úspěch. Zelení se staví jednoznačně proti jaderné energetice a jejich triumf se okamžitě odrazil v růstu cen elektřiny na burze.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...