28. ledna 2016 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

E-shopy čekají v roce 2016 vyšší zisk. Hodlají investovat do marketingu

E-shop (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E-shop (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Po rekordních ziscích v loňském roce se české e-shopy připravují na letošní rok. Podle průzkumu společnosti ACOMWARE se třem čtvrtinám obchodníků podařilo v roce 2015 zvýšit obrat a pouhých deset procent zaznamenalo pokles. Z průzkumu společnosti vyplývá, že v roce 2016 obrat e-shopů ještě vzroste.

Z výsledků průzkumu, který společnost uskutečnila v průběhu ledna, vyplývá, že celkem 84 procent obchodníků čeká v letošním roce nárůst obratu o více než deset procent. Naopak poklesu se bojí pouhá dvě procenta oslovených obchodníků.

Pozitivní stav trhu se projevuje také v otázce cílů, které si prodejci stanovili na rok 2016. „Podobně jako každý rok je hlavním cílem obchodníků zvýšit obrat. Zajímavé ale je, že e-shopy se vůbec poprvé výrazněji zaměří též na zisk. Téměř třetina z nich tvrdí, že se pokusí zisk maximalizovat, loni se k stejnému cíli hlásilo o polovinu e-shopů méně,“ vysvětluje Jan Penkala ze společnosti ACOMWARE.

Provozovatele e-shopů také v příštím roce plánují investovat do rozvoje svých obchodů. Podle průzkumu nějakou investici do obchodu plánuje sedmdesát dva procent oslovených provozovatelů. Celkově se jedná o pětiprocentní nárůst oproti roku 2015. Investovat přitom chtějí hlavně do marketingu, technologií nebo zkvalitnění stávající nabídky zboží.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky