15. prosince 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

E-shopy zažívají rekordní žně. A vrchol teprve přijde

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vánoční sezona začíná rok od roku dříve. Nákupní vrchol ale vychází pravidelně na polovinu prosince. Rekordní den pro e-shopy letos připadl na pondělí, kdy se prodalo zboží za 700 milionů korun.

Předvánoční útok. Zatímco internetové obchody očekávají vrchol vánočních nákupů v týdnu mezi 14. a 18. prosincem, doménou kamenných prodejen jsou víkendy. O tom uplynulém, který byl v pořadí třetí adventní, lidé utráceli podle vyjádření obchodníků o desítky procent více než ve stejném období loni. O zájmu zákazníků svědčilo i plné parkoviště u obchodního centra v Praze na Zličíně.

Prostory pobočky České pošty ve vršovické Sportovní ulici jsou plné k prasknutí. Fronta se táhne od přepážek až před budovu a někteří lidé jsou po 45 minutách čekání na vánoční dárky značně rozladěni. Bude přitom ještě hůř. Vrchol nákupní horečky podle e-shopů přichází.

Za jediný den zvládl „Ježíšek“ v internetových obchodech utratit přes 700 milionů korun. Pondělí 14. prosince se tak stalo podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) nejen vrcholem letošní vánoční nákupní horečky, ale i nejúspěšnějším dnem v historii českých e-shopů.

Není ale všemu konec. Podle některých prodejců, například Alza.cz či Parfums.cz, největší nápor zákazníků přijde v dalších pracovních dnech. Celkem letos Češi na internetu nakoupí dárky za více než 25 miliard korun, což je o pětinu více než loni.

„Aktuálně se nacházíme v nejfrekventovanějším čase, v součtu uplynulého a tohoto týdne utratí zákazníci za zboží v internetových obchodech přes šest miliard korun,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…