2. února 2015 8:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Osm top manažerů ztrátové NWR si schválilo bonusy ve výši 150 milionů

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: archiv MAFRA

PRAHA Osm nejvýše postavených manažerů NWR i dceřiné firmy OKD může v příštích třech letech na prémiích získat skoro 150 milionů Kč, tolik by to bylo při současném kurzu 44 haléřů za akcii. Píše to deník E15 ve svém pondělním vydání, podle nějž to vyplývá z motivačního programu společnosti. Pokud akcie posílí, dostanou šéfové peněz víc, uvádí E15.

List píše, že zmíněných 150 milionů by představovalo takřka pět procent veškerých prostředků, které měla ztrátová těžařská firma koncem roku na svém bankovním kontě. Motivační program NWR počítá podle E15 s tím, že manažeři dostanou počínaje rokem 2016 na požádání ve třech splátkách peněžní ekvivalent hodnoty vlastněných akcií.

„Je diskutabilní, zda jsou takové odměny v situaci obří účetní ztráty, odlivu hotovosti, omezování investic a těžby či snižování stavu zaměstnanců namístě. V těchto souvislostech je velikost odměn příliš štědrá,“ cituje E15 analytika Komerční banky Josefa Němého.

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před...

Důl společnosti NWR.

Těžební společnost NWR, která je majitelem černouhelné firmy OKD, loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, což je meziroční pokles zhruba o dvě procenta. Z OKD letos odejdou stovky zaměstnanců. NWR po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. 

V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Lidovky.cz, ČTK