Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EasyJet propustí kolem 30 procent zaměstnanců, tedy až 4500 lidí

Letadlo Airbus společnosti EasyJet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Airbus společnosti EasyJet. | foto: Reuters

Londýn Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet ve čtvrtek oznámila, že propustí až 30 procent pracovníků. Podle agentury Bloomberg o práci může přijít kolem 4500 lidí. Aerolinky začnou v nadcházejících dnech jednat se zaměstnanci. Druhé největší nízkorozpočtové aerolinky Evropy se poté, co pandemie ochromila leteckou dopravu, připravují na obnovení provozu a snižují přitom náklady.

Konkurenční British Airways a Ryanair dohromady propustí 15 000 lidí. Skandinávské aerolinky SAS se neobejdou bez státní pomoci a o práci v nich přijde 5000 lidí. Nízkonákladové letecké společnosti Norwegian Air Shuttle patrně ve třetím čtvrtletí dojde hotovost. Lufthansa se tento týden dohodla s německou vládou na státní pomoci devět miliard eur (243,25 miliard Kč).

„Musíme zvážit velmi těžká rozhodnutí,“ uvedl generální ředitel easyJetu Johan Lundgren v prohlášení. Poptávka po leteckém cestování se podle něj k úrovni z roku 2019 vrátí až asi za tři roky.

Letecká společnost chce ke konci roku 2021 provozovat 51 letadel, tedy méně, než původně plánovala, a hodlá svou síť evropských základen učinit hospodárnější.

EasyJet začne létat 15. června. Omezený počet linek soustředí na Británii a Francii. Společnost počítá s tím, že kapacita bude ve čtvrtém kvartálu nižší o 30 procent než běžně bývala.

Britské nízkonákladové aerolinky už odložily dodávky 24 letadel, čímž se jim krátkodobě podařilo snížit výdaje o více než jednu miliardu liber (necelých 27 miliard Kč). Vzaly si též dva úvěry a další 650 milionů liber chtějí získat prodejem a zpětným leasingem letadel. Tím vším by společnost easyJet získala další hotovost zhruba dvě miliardy liber.

Akcie easyJetu na oznámení o propouštění reagovaly růstem, kolem 11:25 SELČ si připisovaly necelých pět procent. Jejich cena za tento rok klesla bezmála o polovinu.

Londýn plánuje zavést dvoutýdenní karanténu pro osoby, které do země vstoupí. Aerolinky mají za to, že tento plán odradí potenciální zákazníky od létání. Na britskou vládu se obrátilo přes sedm desítek šéfů firem z oblasti cestovního ruchu, kteří žádají, aby od chystaného opatření upustila.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...