1. září 2009 9:43, aktualizováno  16:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

eBay prodal Skype, z 'estonského zázraku' se stal finanční propadák

Skype | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skype | foto: eBayReprofoto

NEW YORK Americká společnost eBay se dohodla na prodeji většiny akcií, které drží ve společnosti Skype. Asi 65 procent akcií Skype převezmou soukromí investoři v čele se společností Silver Lake a dále firmy Index Ventures, Andreessen Horowitz a Canada Pension Plan Investment Board.

Skype umožňuje telefonování zdarma přes internetový protokol. Některé služby má ale zpoplatněné. Dohoda firmu Skype oceňuje asi na 2,75 miliardy dolarů (zhruba 49,1 miliardy Kč). eBay dostane 1,9 miliardy dolarů hotově, na 125 milionů dolarů bude mít od kupujících směnku.

eBay si ve Skype nechá 35procentní podíl. Kontrakt by měl být uzavřen ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Skype vznikl před pěti lety jako skandinávská společnost, kterou založili Švéd, Dán a skupina estonských programátorů. Společnost nabízí místní i mezinárodní telekomunikační spojení přes internet. Klienti Skypu si mohou mezi sebou telefonovat zdarma, což pomohlo ke značnému rozšíření služby.

Nesplněná očekávání
V České republice má Skype kolem tří milionů uživatelských účtů. Vzhledem k počtu internetových přípojek patří Češi podle firmy k největším uživatelům programu na světě.

Společnost eBay koupila Skype za 2,6 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) v říjnu 2005. Doufala, že uživatelé jejího internetového trhu budou využívat službu ke komunikaci. Její naděje se však nenaplnily.

Hrozí systému zánik?
Před nedávnem se objevila zpráva, že Skype možná brzy skončí úplně. eBay, se totiž soudil s jeho tvůrci o práva k technologii, na níž aplikace běží. V říjnu 2005 koupil eBay coby provozovatel nejznámější internetové aukční síně službu Skype od firmy Joltid.

Součástí obchodu, jehož hodnota dosáhla 2,6 miliardy dolarů, ovšem nebyla práva k technologii peer-to-peer, kterou Skype používá ke své činnosti. Spory mezi oběma společnostmi nastaly v okamžiku, kdy se eBay rozhodl tuto technologii inovovat, na což nemá údajně podle smlouvy právo.

Firma Joltid, která dříve bez úspěchu požadovala zvýšení licenční poplatků za pronájem této technologie, se proto rozhodla celou věc hnát k soudu. Pokud Joltid spor vyhraje, přijde Skype o jádro celého programu, bez něhož nebude moci nadále fungovat. V tomto případě bude Skype muset přejít na alternativní řešení, což se samozřejmě neobejde bez obrovských komplikací, nebo svou činnost definitivně ukončit. Verdikt soudu má být znám až v červnu příštího roku.