Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB představí nový plán nákupů dluhopisů

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

BRUSEL Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi by měl ve čtvrtek představit konkrétní podrobnosti nového plánu nákupů státních dluhopisů, a dostát tak svému nedávnému slibu, že pro záchranu eura "udělá vše, co bude moci".

Finanční trhy doufají, že důrazný signál od ECB by mohl zmírnit dluhovou krizi eurozóny, bojí se ale odmítavého postoje německé centrální banky.

Trhy předpokládají, že ECB předloží některé detaily plánu, v jehož rámci by v součinnosti s evropským záchranným fondem ESM nakupovala zejména italské a španělské vládní dluhopisy. Tím by snížila vysoké úvěrové náklady těchto zemí a ochránila je před pádem do dluhové krize i nutností žádat o nákladnou a politicky ožehavou finanční pomoc.

Nákup dluhopisů

ECB zahájila dosavadní program nákupů dluhopisů v květnu 2010, aby zmírnila dluhovou krizi v Řecku a dalších zemích eura. Loni a letos se ale proti nepřímé podpoře solventnosti ohrožených zemí eura postavili němečtí členové banky a od letošního února banka podstatě nákupy dluhopisů zastavila. ECB má nyní ve svém portfoliu státní dluhopisy za 211,5 miliardy eur (5,3 bilionu Kč).

Investoři nervózně čekají, s čím přesně Draghi přijde, protože proti plánům na další nákupy obligací se staví německá Bundesbanka. Německý tisk dokonce spekuloval o tom, že šéf Bundesbanky Jens Weidmann už zvažuje, že by kvůli svému nesouhlasu s kontroverzní podporou problematických zemí odstoupil z funkce. Kvůli témuž problému už od vypuknutí dluhové krize eurozóny odstoupili dva němečtí zástupci v ECB.

Draghi na srpnovém zasedání ECB naznačil, že banka je připravena obnovit nákupy španělských a italských dluhopisů. Podmínil to ale aktivací záchranného fondu ESM, na nějž se budou muset příslušné země oficiálně obracet se žádostí o pomoc a souhlasit s přísnými podmínkami. To ale bude možné nejdříve v září, až německý ústavní soud posoudí ústavnost ESM.

Trhy nečekají, že by ECB ve čtvrtek přišla se všemi podrobnostmi plánu, chtějí ale zásadní vyjádření. "Draghi bude muset předložit něco podstatného," řekl agentuře Reuters ekonom Citigroup Guillaume Menuet.

Pokud trhy nic významnějšího neuvidí, hrozí to podle něj výraznými otřesy. Výnosy španělských a italských dluhopisů v posledních dnech klesaly, protože investoři se připravují na to, že šéf ECB přijde s řešením. Draghi se v pondělí podle informovaných zdrojů v Evropském parlamentu svěřil, že ECB by mohla kupovat dluhopisy se splatností do tří let. Tím by podle něj nepřekročila zákaz financovat vlády.

Bundesbanka je proti nákupům dluhopisů na trhu proto, že se pohybují na samé hranici stanov ECB. Němci se také obávají, že nákupy dluhopisů by zmírnily tlak na nedisciplinované vlády.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!