10. března 2009 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB chce půjčovat peníze i zadarmo

Evropská centrální banka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka | foto: ČTK

FRANKFURT Evropská centrální banka je připravena pokračovat ve snižování úrokových sazeb a jít s nimi až na nulu, a to v případě, pokud by hospodářský útlum způsobil deflaci. Řekl to člen bankovní rady ECB Lorenzo Bini Smaghi. Podle jiných členů rady je nicméně cyklus uvolňování měnové politiky spíše u konce.

"Pokud se hospodářská situace zhorší, je ECB připravena sazby ještě více snížit, a to až na nulu," řekl Bini Smaghi v rozhovoru s německým listem Börsen-Zeitung. Bude to hlavně v případě, kdy by ekonomiku skutečně ohrožovala trvalá deflace. V takové situaci by bylo nejlepší jednat raději dříve než později," řekl.

Bezprostřední riziko deflace ale Bini Smaghi nevidí. "Data, která máme k dispozici, včetně očekávání trhu odvozených od výnosové křivky, v zemích eurozóny nenaznačují trvalou deflaci," dodal bankéř.

Možností, jak podpořit ekonomiku, už není mnoho

Bini Smaghi také řekl, že ekonomice nepomůže, když se úrokové sazby sníží na velmi nízkou úroveň a při známkách hospodářského oživení se zase rychle zvýší. Efektivnější by bylo držet sazby nízko delší dobu, protože investoři by měli důvod pro dlouhodobé investice.

ECB minulý týden snížila základní úrok na 1,5 procenta, což je nejníže v historii eurozóny. S tím, jak se bance ztenčuje možnost dalšího snížení úroků, se na trhu šíří spekulace, že banka bude muset sáhnout k netradiční taktice. Tu již využívá například americká centrální banka (Fed), ale také britská Bank of England (BoE).

Fed a BoE začaly odkupovat dluhopisy a další aktiva, což je jeden ze způsobů, jak podpořit finanční instituce. Ve hře je ale také kvantitativní uvolňování měnové politiky, kdy se rozšiřuje měnová báze.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz