21. prosince 2011 12:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB poskytne bankám úvěry za téměř půl bilionu eur

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Shutterstock

FRANKFURT Evropská centrální banka (ECB) poskytne v rámci svého tříletého úvěrového programu komerčním bankám půjčky v celkovém objemu 489,2 miliardy eur (asi 12,5 bilionu Kč). To je výrazně více, než se čekalo, a předpokládá se, že to přispěje k citelnému zmírnění napětí v evropském finančním systému.

ECB oznámila, že o levné financování ji požádalo 523 finančních institucí. Výsledek tendru je mezi finančníky považován za úspěch. Tak velká částka by měla zabránit vzniku úvěrové krize a odvrátit riziko dalšího zhoršení dluhové krize v eurozóně. Část peněz by mohla jít na nákup dluhopisů Itálie a Španělska.

ČTĚTE TAKÉ:

ECB nabízí levné tříleté půjčky vůbec poprvé. Záměr tyto úvěry poskytnout ECB oznámila začátkem prosince, a to ve snaze pomoci komerčním bankám překlenout rostoucí napětí na trzích. Banky mají příští rok splatné závazky za zhruba 720 miliard eur (asi 18,4 bilionu Kč), velká část přitom spadá do prvního pololetí.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že banky požádají ECB jen asi o 310 miliard eur. Kurz eura proto po zveřejnění výsledků tendru zamířil vzhůru a vůči dolaru vystoupil na 1,3170 USD.

Zájem má i UniCredit

Zájem o levné tříleté úvěry má celkem 14 italských bank. Podle burzovních orgánů banky registrovaly jako zástavu dluhopisy se státní garancí v objemu 38,4 miliardy eur (asi 979 miliard Kč). Mezi bankami, které nabídky využijí, je také UniCredit. Největší úvěr ale zřejmě bude žádat banka Intesa Sanpaolo.

Provozovatel milánské burzy uvedl, že banka Intesa Sanpaolo registrovala jako zástavu dluhopisy v objemu 12 miliard eur. Druhou největší částku, a to deset miliard eur, registroval ústav Banca Monte di Paschi di Siena.

Banka UniCredit, která působí i na českém trhu, pro účely zástavy registrovala dluhopisy se státní garancí v objemu 7,5 miliardy eur.

Mezi zmíněnými 14 bankami, které budou čerpat úvěry ECB, je také například Banco Popolare, Banca Popolare di Sondrio, Banca Etruria, stejně jako Banca Popolare dell'Emilia Romagna, či Credito Emiliano. Na ně už ale připadají mnohem nižší částky.

Uklidní to trhy?

Tříleté úvěry v rámci programu LTRO (Longer-Term Refinancing Operations) bude ECB nabízet vůbec poprvé. List Financial Times minulý týden uvedl, že bankéři o půjčky příliš velký zájem mít nebudou, od té doby se ale situace zřejmě změnila.

Nyní se čeká vysoká poptávka, což může pomoci mírnit obavy z hrozící úvěrové krize. Určité vzpruhy by se tak mohly dočkat dluhopisové a peněžní trhy.

ECB je podle agentury Reuters připravena bankám nabídnout prakticky neomezené objemy velmi levných finančních prostředků, aby jim pomohla překlenout napětí na trzích. Komerční banky by tak měly bez problémů takzvaně překlopit své splatné závazky, jejichž splatnost připadá na první čtvrtletí příštího roku.


ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!