28. prosince 2010 13:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB: Reformy eurozóny jsou mělké, sankce za rozpočty by měly být automatické

Němci chtějí vyloučit Řecko z eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němci chtějí vyloučit Řecko z eurozóny | foto: Shutterstock

BRUSEL Nedávno navržené reformy fungování eurozóny jdou správným směrem, ale ne do takové hloubky, jaká je nutná. Řekl to dnes člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch. Hlavní je podle něj včas uplatňovat sankce za překračování rozpočtových deficitů, které by měly být téměř automatické.

"Ten poslední návrh reforem fungování ekonomiky eurozóny jde správným směrem, není ale dost ambiciózní na to, aby zajistil zdravé a efektivní fungování měnové unie," napsal Mersch ve stanovisku, z něhož dnes citovala agentura Reuters.

Prvořadý je podle Mersche rychlejší spouštěcí mechanismus pro zahájení procedurálních kroků při nadměrném překročení rozpočtových deficitů. Právě tam je prý třeba postupovat téměř automaticky. Druhou prioritou by měl být větší důraz na výši dluhů v jednotlivých zemích.

Státy by se měly navzájem víc hlídat

Mersch také řekl, že krize kolem státních dluhů, která teď eurozónu trápí, má kořeny v tom, že jednotlivé země důsledně nehlídaly hospodářskou politiku ostatních členů. Proto je nutné přijmout opatření, která by tento nedostatek odstranila, myslí si bankéř.

Rok 2010 v obrazech

"Kromě těchto nových mechanismů, které by měly být aktivovány pouze ve výjimečných případech a za jasně dohodnutých podmínek, je také nutné, aby se jednotlivé země z této krize poučily a více se snažily o konsolidaci," poznamenal Mersch v novoročním sdělení coby guvernér lucemburské centrální banky.

Lidovky.cz, ČTK