Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ekonom Jan Švejnar: Evropě chybí lídři schopní stmelit ji

Ekonom Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Evropě chybí lídři schopní stmelit ji, tvrdí v rozhovoru pro sobotní vydání LN Jan Švejnar. S čechoamerickým ekonomem a bývalým prezidentským kandidátem hovořili Pavla Francová a Jan Sochor.

LN: Jak teď po ekonomické krizi vidíte budoucnost současného ekonomického modelu západní civilizace? Mnozí ekonomové i politici ho označují za nefunkční.
Dvacáté století bylo stoletím velkých experimentů. Vyzkoušeli jsme si „alternativní modely“ jako socialismus, fašismus a komunismus a zjistili jsme, že nefungují ani tak dobře jako špatný kapitalismus. Ten má spoustu problémů, ale je to systém, který je velice pružný a přizpůsobivý. Na druhou stranu je v určitém smyslu i drtivý a­přenáší nákazy.

LN: Takže nežijeme v době konce kapitalismu?
Kapitalismus se bude dál vyvíjet a­je stále složitější, protože je založen na přílivu a odlivu kapitálu a pracovních sil. V době Bati a Forda všichni celý život pracovali v jedné fabrice. Teď přichází a odchází celé podniky a­musíme počítat s tím, že když u nás někdo dnes vyrábí, zítra tu už být nemusí. To bude vyžadovat, aby hospodářská politika byla mnohem sofistikovanější. Musíme se připravit na to, že budou velké rozdíly nejen mezi jednotlivci, ale i podniky a zeměmi. Ty, které budou řízeny chytře, budou bohaté a ti ostatní hned vedle budou chudí, protože příležitosti budou odcházet, a­ne zůstávat na dlouhou dobu.

LN: Jak je na tyto změny připravena Česká republika?
Ne moc dobře. Podceňujeme potřebu rychlého pokroku. Zvlášť když si vezmeme oblasti, jako je věda a výzkum a školství, pořád nepodstupujeme reformy, které jsou potřebné. Naše univerzity v mezinárodních hodnoceních nejsou mezi první stovkou ani první dvoustovkou. Na kolik tenistů byste se chodili dívat, kdyby nebyli ani v první dvoustovce? Jsme zahleděni do sebe. Díváme se na absolutní pokrok a­říkáme, vždyť jsme na tom lépe, než jsme byli, a zapomínáme, že když jdeme kupředu a ostatní běží, tak zaostáváme.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Slunný byt 2+KK po celkové rekonstrukci
Slunný byt 2+KK po celkové rekonstrukci

Podkopčí, Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
12 000 Kč/měsíc