Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ekonom Jan Švejnar: Evropě chybí lídři schopní stmelit ji

Ekonom Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Evropě chybí lídři schopní stmelit ji, tvrdí v rozhovoru pro sobotní vydání LN Jan Švejnar. S čechoamerickým ekonomem a bývalým prezidentským kandidátem hovořili Pavla Francová a Jan Sochor.

LN: Jak teď po ekonomické krizi vidíte budoucnost současného ekonomického modelu západní civilizace? Mnozí ekonomové i politici ho označují za nefunkční.
Dvacáté století bylo stoletím velkých experimentů. Vyzkoušeli jsme si „alternativní modely“ jako socialismus, fašismus a komunismus a zjistili jsme, že nefungují ani tak dobře jako špatný kapitalismus. Ten má spoustu problémů, ale je to systém, který je velice pružný a přizpůsobivý. Na druhou stranu je v určitém smyslu i drtivý a­přenáší nákazy.

LN: Takže nežijeme v době konce kapitalismu?
Kapitalismus se bude dál vyvíjet a­je stále složitější, protože je založen na přílivu a odlivu kapitálu a pracovních sil. V době Bati a Forda všichni celý život pracovali v jedné fabrice. Teď přichází a odchází celé podniky a­musíme počítat s tím, že když u nás někdo dnes vyrábí, zítra tu už být nemusí. To bude vyžadovat, aby hospodářská politika byla mnohem sofistikovanější. Musíme se připravit na to, že budou velké rozdíly nejen mezi jednotlivci, ale i podniky a zeměmi. Ty, které budou řízeny chytře, budou bohaté a ti ostatní hned vedle budou chudí, protože příležitosti budou odcházet, a­ne zůstávat na dlouhou dobu.

LN: Jak je na tyto změny připravena Česká republika?
Ne moc dobře. Podceňujeme potřebu rychlého pokroku. Zvlášť když si vezmeme oblasti, jako je věda a výzkum a školství, pořád nepodstupujeme reformy, které jsou potřebné. Naše univerzity v mezinárodních hodnoceních nejsou mezi první stovkou ani první dvoustovkou. Na kolik tenistů byste se chodili dívat, kdyby nebyli ani v první dvoustovce? Jsme zahleděni do sebe. Díváme se na absolutní pokrok a­říkáme, vždyť jsme na tom lépe, než jsme byli, a zapomínáme, že když jdeme kupředu a ostatní běží, tak zaostáváme.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...