13. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ekonomický růst? Příští rok ani omylem, scénáře jsou tři

Ceny v průmyslu padají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny v průmyslu padají | foto: Shutterstock

PRAHA V lepším případě růst blízký nule, v nejhorší variantě opakování scénáře z předminulého roku s propadem o pět procent. Tak odhadují ekonomové vývoj českého hospodářství v příštím roce.

Vývoj ekonomiky je natolik nejistý, že analytická oddělení bank a dalších firem raději připravují několik možných scénářů. Největší pravděpodobnost zatím dávají optimistickému scénáři, podle kterého se situace v eurozóně rychle uklidní. Česká ekonomika by v tom případě za celý rok 2012 vykázala zřejmě výsledek mezi půlprocentním růstem a půlprocentním poklesem.

Objevují se však i méně příznivé odhady. Například hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík snížení českého HDP odhaduje na 1,2 procenta. "Počítáme s recesí v délce tří až čtyř kvartálů, která již fakticky začala a odeznít by mohla v polovině příštího roku," říká Mertlík.

INFOGRAFIKA: České perspektivy

prum

Pesimistické scénáře hovoří o opakování vývoje v roce 2009, což by znamenalo přibližně pětiprocentní pokles české ekonomiky a desetiprocentní míru nezaměstnanosti. Možnost takového vývoje v pátek připustil i viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

Nejčernější scénáře obsahují rozpad eurozóny a bankrot několika zemí jižní Evropy. "Rozpadu eurozóny dávám šanci 10 procent. Tento scénář by byl spojen s dvojciferným propadem českého HDP, ale ne nutně by se celý propad uskutečnil v roce 2012," říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Bez ohledu na to, jaký scénář nastane, je už dnes prakticky jisté, že státu budou v příštím roce chybět desítky miliard korun. Státní rozpočet je totiž "vypočtený" na růst hospodářství o 2,5 procenta. Další omezování veřejných výdajů nebo zvyšování daní však může ekonomiku ještě víc přidusit a propad dále prohloubit.

České ekonomice v příštím roce nepomůže žádný z klíčových růstových faktorů. Poptávku domácností srazí vyšší sazba DPH na potraviny a léky, stejně jako rostoucí nájmy a účty za energie a vodu. Banky pravděpodobně zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů podnikům, což omezí firemní investice, a ani s růstem zahraniční poptávky po českém zboží se v příštím roce nedá počítat.

Technicky vzato se česká ekonomika ocitla v recesi již ve třetím čtvrtletí letošního roku, kdy objem ekonomiky ve stálých cenách klesl oproti předchozímu kvartálu o 0,1 procenta. V meziročním srovnání HDP podle propočtu Českého statistického úřadu rostlo o 1,2 procenta.

INFOGRAFIKA: Tři scénáře

prum

Řadě odvětví ekonomiky se dařilo hůře než loni. Platí to hlavně o stavebnictví, ale také o maloobchodě, ubytovacích a stravovacích službách či telekomunikacích. "Budeme-li se zabývat meziroční dynamikou HDP, zjistíme, že pozitivním způsobem přispěl pouze zahraniční obchod," upozornil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Podle ekonomů je varující ještě jedna věc. Česku se daří nejhůř v celé střední Evropě. Ve třetím čtvrtletí nás svým tempem růstu ekonomiky překonalo dokonce i Maďarsko, považované ze nejméně perspektivní zemi v regionu.

Zatímco Slováci nebo Poláci výší HDP na obyvatele dohánějí Němce, Češi zaostávají. Ani Německo přitom neočekává příliš úspěšný příští rok. Německá centrální banka Bundesbank v pátek snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok na 0,6 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Tato prognóza je nicméně podmíněna předpokladem, že nenastane "žádná další výrazná eskalace dluhové krize".