Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ekonomika členských zemí OECD ve 2. čtvrtletí rekordně klesla. Aktuální propad je výraznější než za krize v roce 2009

Graf (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Paříž Hrubý domácí produkt (HDP) v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se v letošním druhém čtvrtletí v důsledku koronavirové krize propadl oproti předchozím třem měsícům o rekordních 9,8 procenta. Uvedla to ve středu OECD na základě předběžných odhadů.

Pokles HDP tak prudce zrychlil z 1,8 procenta v letošním prvním čtvrtletí. OECD rovněž upozornila, že hospodářský propad byl mnohem výraznější než v prvním čtvrtletí 2009, tedy na vrcholu globální finanční krize, kdy HDP klesl o 2,3 procenta.

OECD má v současnosti 37 členů včetně České republiky. Nejdramatičtější mezičtvrtletní propad v rámci sedmi předních ekonomik OECD zaznamenala Británie, a to o 20,4 procenta. V meziročním srovnání se HDP členských zemí OECD ve druhém čtvrtletí snížil o 10,9 procenta po poklesu o 0,9 procenta v prvním kvartálu.

OECD byla založena v roce 1961, Česko je jejím členem od roku 1995. Posláním organizace je napomáhat hospodářskému růstu, harmonizovat rozvojovou pomoc, zvyšovat zaměstnanost a životní úroveň a rozšiřovat obchod, ale i potlačovat diskriminační praktiky.

Český statistický úřad (ČSÚ) koncem července v předběžném odhadu uvedl, že česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. HDP se tak propadl nejvíce v historii samostatné České republiky.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...