Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ekonomika USA se kvůli pandemii propadla nejhlouběji od roku 1947, odkdy existují záznamy

Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liduprázdný New York, který byl koronavirem zasažen velmi silně. | foto: Archiv Barbory Zeigler

WASHINGTON Nový koronavirus, který se od začátku roku z Číny rozšířil postupně do celého světa, ekonomiku nejvíce dusil až ve druhém čtvrtletí.

Zatímco ve Spojených státech, které mají zdaleka největší hospodářství na světě, hrubý domácí produkt (HDP) klesl v přepočtu na celý rok o rekordních 32,9 procenta, německá ekonomika, která je největší v Evropě, zaznamenala proti předchozímu čtvrtletí propad o 10,1 procenta. I to je rekord - respektive nejhlubší propad od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

Až dosud zaznamenaly Spojené státy nejhlubší hospodářský propad ve své poválečné historii v roce 1958, kdy byl prezidentem Dwight Eisenhower. Ekonomika tehdy ve čtvrtletí spadla o deset procent. Server CNBC upozornil, že srovnatelný propad jako teď měly Spojené státy naposledy v polovině roku 1921, tedy před téměř 100 lety.

„(HDP) je blízko odhadům, ale je to samozřejmě historický propad,“ řekl k číslům hlavní analytik makléřské společnosti Spartan Capital Securities v New Yorku Peter Cardillo. „Samozřejmě, že jsou to staré zprávy, ale co to znamená do budoucna? Ta čísla jsou tak špatná, že i když teď procházíme zotavením, dopad nových případů nákazy koronavirem by ten proces zotavování mohl zastavit,“ citovala ho agentura Reuters.

V prvním čtvrtletí americká ekonomika klesala ročním tempem pěti procent. V té době také vstoupila do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě. Skončila tak rekordní konjunktura, která trvala 11 let. Jen v dubnu firmy v USA kvůli dopadům koronaviru propustily rekordních asi 20,8 milionu zaměstnanců, v květnu a červnu obnovily zhruba 7,5 milionu pracovních míst. Ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že nějakou formu podpory v nezaměstnanosti nadále pobírá asi 30,2 milionu lidí. Za minulý týden si jich o podporu nově požádalo zhruba 1,43 milionu.

Výkon německé ekonomiky se vrátil téměř o 10 let zpátky

V Německu pak hospodářský propad ve druhém čtvrtletí vrátil výkon ekonomiky téměř o deset let zpátky. Statistický úřad upozornil, že propad byl mnohem výraznější než nejprudší čtvrtletní pokles z období globální finanční krize v roce 2009, kdy činil 4,7 procenta. Ekonom Carsten Brzeski z banky ING uvedl, že nynější recese by mohla být v Německu nejhlubší, ale zároveň nejkratší v historii. „Všechny měsíční indikátory už od května signalizují silné oživení ekonomické aktivity,“ řekl.

Nicméně trh práce si v Německu nevedl tak špatně. Počet nezaměstnaných v červenci podle předběžných a sezonně přepočtených údajů klesl o 18 000 na 2,92 milionu, oznámil spolkový úřad práce. To je překvapivé, neboť analytici předpokládali, že nezaměstnaných přibude. Klesá ale inflace, za červenec se podle předběžných údajů meziročně dostala z červnových 0,8 procenta na nulu. Proti předchozímu měsíci pak ceny dokonce o 0,5 procenta klesly.

Míra nezaměstnanosti pak v Německu zůstala v červenci na 6,4 procenta. Naopak v zemích Evropské unie nezaměstnanost ještě v červnu pokračovala v růstu, podle předběžných údajů Eurostatu vystoupila na 7,1 z květnových sedmi procent.

Nepříznivě vyznívá i statistika z jiných zemí, a to nejen o vývoji HDP. Například výroba osobních aut v Británii se v pololetí propadla o 42,8 procenta na 381 357 vozů, čímž se podle britského Svazu výrobců a prodejců automobilů dostala nejníže od roku 1954. Svaz také uvedl, že v britském automobilovém sektoru již kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo minimálně 11 349 pracovních míst.

V celém světě se podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse novým koronavirem nakazilo už více než 17 milionů lidí, více než 667 000 jich v souvislosti s koronavirem zemřelo. Nejvíce nakažených i mrtvých je v USA.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Čínská přehrada Tři soutěsky (srpen 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!