3. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: Na tahu jsou centrální banky

Minulý týden hodnota akcií na světových trzích klesla o 2,5 bilionu dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý týden hodnota akcií na světových trzích klesla o 2,5 bilionu dolarů. | foto: ČTK

Americké akciové trhy během léta dosáhly na nová letošní maxima a také výkonnost ostatních akciových indexů by pro nezaujatého pozorovatele mohla navozovat dojem, že vyspělé ekonomiky se vezou na vlně ekonomického boomu.

Bohužel, hlavní part v této hře hrají centrální bankéři a s nimi spojené naděje, že v příštích dnech a týdnech přistoupí k tomu, o čem se na trzích šušká - tisknutí peněz ke stimulaci ekonomik.

I když se toto téma stalo v posledních týdnech evergreenem a stálo za zlepšením nálady na trzích, pro investory to rozhodně nepředstavuje jednoduchou situaci. Dokud nebudou učiněny rozhodné kroky, bude investory sužovat strach. Strach z toho, zda nebudou tahat za ten kratší konec. V případě dalšího tisku peněz by to znamenalo, že je jejich portfolio podváženo v akciích a komoditách. V opačném případě by jeho expozice vůči rizikovějším aktivům byla příliš veliká.

Aktivita na trzích v posledních týdnech výrazně opadla a investoři čekají, s čím centrální bankéři přijdou. Lze tedy říci, že taktika, se kterou doposud ECB a Fed uspěly, tedy „hrozit opětovným rozjetím tiskařských strojů,“ se blíží ke konci, a nejméně jedna z institucí (sázím na ECB) bude v příštích týdnech nucena ukázat karty.


Chadi El-Moussawi, Fio banka