11. července 2011 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: Renesance internetových IPO

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Pozornost investorů v posledních týdnech přitahovaly události jako rozuzlení řeckého dramatu nebo propady akciových trhů. Stranou pozornosti díky tomu zůstal trh s primárními úpisy akcií (IPO) technologických společností. A nutno říci, že investor, který se na toto odvětví soustředil od začátku roku, rozhodně neprohloupil.

Těm, kdo sledují blíže technologický sektor, určitě nemohl uniknout vstup na burzu sociální sítě LinkedIn nebo společnosti Yandex. První od svého úpisu posílil o 110 procent, IPO "ruského Googlu" pak investorům zhodnotil jejich akcie o zhruba 40 procent.

Charakteristikou většiny letošních úpisů akcií je především aura fenoménu "sociálních sítí" a internetu obecně. Potenciál tohoto trhu je nepochybně obrovský a zájem investorů je oprávněný. Neměli by však zároveň zapomínat na to, že velká většina těchto společností stále hledá, jak svůj potenciál proměnit v zisk, a podobný internetový "hype" obestíral společnosti před zhruba 10 lety při vrcholu takzvané internetové bubliny.

Investoři by tedy měli pečlivě vybírat a zvážit, zda je tato investice pro ně vhodná. Nehledě na to, že výše uvedené IPO si díky ohromnému zájmu rozebrali především velcí investoři, a malým nezbylo než naskočit do již rozjetého vlaku.

Právě vývoj na akciích LinkedIn by mohl sloužit jako varování, když titul první den obchodování vyskočil až nad 120 USD, aby se v následujícím měsíci obchodoval u hranice 60 USD. V nejbližší době nás pravděpodobně čeká IPO matky všech slevomatů, Groupon, a lze očekávat, že podobná jízda na horské dráze se bude konat i tentokrát.

Chádí El-Moussawi, analytik Fio banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!