Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EL-MOUSSAWI: Tahounem Applu je inovace

Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku | foto: ČTK

Akcionáři výrobce mobilních telefonů Apple nemají v posledních měsících příliš důvodů k radosti. V loňském září se cena akcie pohybovala u hranice 700 USD a analytické domy se předháněly v navyšování cílových cen, počátkem roku 2013 se však situace obrátila o 180 stupňů. Po posledních výsledcích, které investorskou veřejnost příliš nenadchly, se totiž cena přiblížila na dohled hranici 400 USD.

Někteří akcionáři se proto čím dál tím hlasitěji začínají ozývat, že by společnost měla sáhnout do kapes a podělit se s nimi o zisky z předchozích let, když míra hotovostních prostředků v bilanci Applu ke konci roku tvořila 1/4 tržní kapitalizace firmy.

Situace došla až tak daleko, že jeden z předních akcionářů firmy společnost zažaloval kvůli návrhu na vydávání preferenčních akcií Applem.

Tento krok obhajuje tím, že v případě vydání těchto akcií, vyplácejících věčnou dividendu, by se zvýšila hodnota akcií. I když má tato myšlenka svůj merit, domnívám se, že pozornost Applu by se místo toho měla raději soustředit na to, co umí nejlépe, a to je představování inovativních a pro spotřebitele zajímavých výrobků.

Poslední konference mobilních zařízení v Barceloně totiž ukázala, že konkurence v sektoru rozhodně nespí a náskok Applu stahuje mílovými kroky.

I když Apple v minulém roce představil několik produktů, které se solidně prodávají, již se to obešlo bez tzv. „WOW“ efektu jako při předchozích premiérách. Pokud se společnosti znovu podaří najít díru na trhu, nebo navýšit náskok před konkurencí, bude mít dost času řešit otázku navýšení dividendy nebo jiné formy přerozdělení zisku mezi akcionáře.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?