Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Elektrárnu mám pro radost, říká šéf Svazu průmyslu a dopravy

Jaroslav Míl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Míl. | foto: Lidové noviny

Do solární elektrárny investoval ještě v době, kdy to nebylo tak výhodné. "Mým cílem bylo udělat si spíše profesní potěšení, a to se mi podařilo," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

LN Proč jste se rozhodl investovat do fotovoltaických elektráren?
Člověk má dělat to, čemu rozumí. A tak jsem již v roce 2004 hledal s jedním kolegou příležitost pro investice do malých vodních elektráren. Šlo spíše o profesní radost než o investici. Později mne oslovil kamarád, který chtěl investovat do fotovoltaiky. Nabídl mi, zda se nechci přidat. Celý život jsem pracoval v energetice a být podílníkem mi přišlo jako rozumný krok.

LN Jaký objem vlastních prostředků jste do jejich výstavby vložil? Je to opravdu tak výhodný byznys, jak se říká?
V době, kdy jsme to řešili my, to nebylo tak výnosné a požadavky bank byly hodně přísné. To nemluvím o výši úrokových sazeb a výši směnek, kterými je vše garantováno. Faktem je, že na rozdíl od investorů, kteří mají vlastní zdroje v plné výši, velkou část elektráren tuzemských investorů vlastní a ještě mnoho let budou vlastnit banky. To je i náš případ. Ceny technologií a výnosnost, o které se píše, se týkají zdrojů, které byly kontrahovány někdy od listopadu 2009.

LN Máte v plánu využít výhodných výkupních cen a uvést do provozu ještě letos nějakou novou fotovoltaickou elektrárnu? Ne, ani jsem o tom neuvažoval. Mým cílem bylo udělat si spíše profesní potěšení, a to se mi podařilo. Nebýt ovšem iniciativy mého kamaráda, tak by se tak nestalo.

LN Nesetkáváte se s negativními reakcemi ve vašem okolí? Vytýkají vám lidé, že solární panely zabírají půdu, způsobují zdražování elektřiny a podobně?
Vždy jsem proti tomuto systému podpory obnovitelných zdrojů zásadně bojoval. Nejméně od roku 2001, když se o tom v rámci Evropské unie začalo diskutovat. O budoucích podílech obnovitelných zdrojů, které jsou udávány jako nutné, mám výrazné pochyby. Kolik se bude platit, až podíl obnovitelných zdrojů (na výrobě elektřiny v Česku – pozn. red.) bude 13 procent? Proč nebyl dán návrh na změnu, který by zajistil, že majitelé fotovoltaických zdrojů musí mít sídlo v České republice a jejich vlastnická struktura musí být transparentní? Argument, že to kvůli Evropské unii nejde, je mimo realitu. Tvářit se, že chráníme zemědělskou půdu, je při pohledu na kilometry čtvereční logistických center na této půdě postavených dost zarážející argument.

LN Co říkáte současnému přístupu vlády a distributorů k solárním elektrárnám?
Místo odpovědí na řadu logických otázek vytváříme z firem, co dodávají technologie a staví fotovoltaické elektrárny, spekulanty. Stejně tak z lidí, kteří v tomto oboru investovali. Zjevně se bojíme rozlišovat a odstraňovat příčiny problémů. Nejsmutnější je to, že politické elity na úrovni EU požadovaly po podnikatelích, ať do obnovitelných zdrojů investují, že to pomůže životnímu prostředí a zároveň pomohou vytvořit nová pracovní místa. Vyzývali je k investicím. Dnes od toho dávají ruce pryč a říkají, že jsou podnikatelé zločinci.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!