Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Elektřina, plenky a olympiáda

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Dneska se podíváme na svět akciových investic. A to prakticky. Podle odhadů mých kolegů z akciového týmu mají ty české akcie na to, aby jejich cena vzrostla o zhruba 14 procent. Aktuálně doporučují k nákupu akcie ČEZ, Fortuny a Pegasu.

Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si naši měsíční akciovou strategii. Vedle očekávání růstu cen akcií mají tyto společnosti ještě jedno společné. Tím je zajímavý dividendový výnos kolem 6 procent. Pro srovnání desetiletý vládní dluhopis nabízí 3,4 procenta. Obecně nyní preferujeme právě tituly s vyšším dividendovým výnosem.

V případě ČEZ očekáváme v průběhu roku 2012 a 2013 pozvolný růst cen elektřiny tažený rostoucí spotřebou energetického uhlí (které se přímo promítá do cen elektřiny) v Asii. To by pro ČEZ nebylo nijak zajímavé, kdyby uhlí pro své elektrárny musel nakupovat na trhu. Ale on si více než 60 procent potřebného uhlí sám těží a tím na růstu cen na trzích vydělává. A navíc vlastní další nízkonákladový zdroj pro výrobu elektřiny – jádro.

Výsledky Fortuny pozitivně ovlivňuje nedávno spuštěné online sázení v Polsku. Polsko je z pohledu sportovního sázení se čtyřikrát nižšími vsazenými částkami než ČR pole neorané. Navíc sportovní fandové se již těší na letošní sportovní hity. Jednak Euro 2012 v Polsku, jednak olympiádu v Londýně.

Pegas je lídrem oboru (materiály pro výrobu hygienických výrobků). Navíc se těší vysoké loajalitě zákazníků. Společnost expanduje do Egypta, kde v roce 2013 spustí výrobu, a odběratele má již zajištěny. Samozřejmě rizikem expanze je politická nestabilita v Egyptě.
To je dneska vše z akciového okénka.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.