5. listopadu 2009 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Elektřina zlevní, ale zbytečně málo. Mohou za to obnovitelné zdroje

Solární eneregie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární eneregie | foto: Shutterstock

PRAHA Účet za elektřinu bude od příštího roku levnější. Ale ne o tolik, o kolik by mohl být. Na vině tentokrát není hlavní dodavatel proudu, elektrárenská společnost ČEZ, nýbrž státní podpora obnovitelných zdrojů, zejména pak výroby elektřiny ze sluneční energie(fotovoltaiky).

"Kdyby se ceny řídily vývojem trhu, na kterém i díky hospodářské krizi převyšuje nabídka elektřiny poptávku, došlo by v příštím roce k poklesu ceny o zhruba 15 procent," vysvětluje předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt.

"Jenže tento pokles je výrazně kompenzován růstem příspěvku na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celkový pokles ceny se tak bude pohybovat pouze v řádu několika procent."

Kdyby se cena elektřiny řídila podle ČEZ, mohly by se domácnosti těšit na zlevnění o zhruba 15 procent. ČEZ totiž koncem minulého týdne ukončil nákupy na příští rok na energetické burze. A cena nakupované elektřiny se zastavila přibližně o 15 procent níž než loni.

Jenže cena, kterou ČEZ zveřejní, ovlivní konečný účet domácností pouze zhruba z poloviny. Druhou polovinu tvoří například poplatky na distribuci a přenos elektřiny a také poplatky na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Prudký nárůst poplatků na obnovitelné zdroje, zejména na fotovoltaiku, je jednou z příčin.

Další podrobnosti o ceně elektřiny si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.