21. října 2010 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Elektřinu z nově postavených bloků Temelína nebude jak odvést

Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volné místo pro nové bloky jaderné elektrárny Temelín. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Podle ČEZ hrozí, že stát nestihne postavit vedení pro nové bloky jaderné elektrárny. Společnost ČEZ má obavu z toho, že pokud by dokončila nové bloky jaderné elektrárny Temelín v původně plánovaném termínu, neměla by vyrobenou elektřinu kam odvést.

Podle vedení společnosti se totiž správcům přenosové soustavy zřejmě nepodaří do deseti let vybudovat v Česku nové vedení velmi vysokého napětí (VVN), určené právě pro vyvedení výkonu z dalších temelínských bloků.

Ačkoliv ČEZ dosud tvrdil, že za odložením výběru dodavatele "nového Temelína" stojí především snaha lépe připravit podmínky samotné stavby a vyhnout se tak výraznému prodražení či zpoždění projektu, nyní připouští i problémy s rozšířením energetických sítí. Společnost ČEPS, která přenosovou soustavu spravuje, však podobné obavy odmítá.

"Za současných zákonů v Česku není skutečně příliš reálné, aby do roku 2020 vyrostlo v Česku nové vedení VVN, schopné odvést výkon z nových temelínských bloků," řekl LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma původně plánovala, že vybere dodavatele "nového" Temelína v březnu 2012, o dva roky později se začne stavět a o dalších šest let později začnou nové reaktory v ideálním případě dodávat elektřinu do sítě. Nyní se ale celý harmonogram posouvá minimálně o rok, což v úterý potvrdila i bezpečnostní rada státu. Oficiálním důvodem má být snaha vyhnout se rizikům vyplývajícím z narychlo připraveného projektu.

Další podrobnosti a zajímavé čtení o dostavbě jaderné elektrárny Temelín se dočtete v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!