Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. října 2016 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Elektronické pokladny zahubí osobní odběry a dobírku, varují e-shopy

E-shop (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E-shop (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Osobní odběr a dobírka jsou v Česku stále nejoblíbenějšími způsoby dopravy a platby při nakupování na internetu. Obchodníci ale varují, že většina prodejců tyto možnosti zatrhne, pokud pro e-shopy začne v březnu platit elektronická evidence tržeb.

Při letošní předvánoční horečce budou moci Češi vybírat z více než 30 tisíc e-shopů. Až budou shánět dárky příští rok, bude obchodníků na internetu možná citelně méně. Alespoň to tvrdí někteří jejich provozovatelé.

Od března 2017 totiž bude i pro ně platit elektronická evidence tržeb a ta malým a středním prodejcům buď značně zkomplikuje život, nebo povede k omezení možnosti zasílat zboží na dobírku či vyzvedávat je osobně na pobočce, což jsou v Česku stále nejoblíbenější způsoby nakupování na internetu.

Debatu rozjel na svém blogu Petr Soukup ze společnosti Simplia, která se zabývá technickým provozem e-shopů. Problémů vidí hned několik. Počínaje tím, že pod EET spadá platba kartou přes internet, ale nikoliv klasický převod na účet, až po skutečnost, že povinnost evidovat elektronicky tržby ztíží administrativu a nabourá flexibilní procesy, které v e-commerce fungují.

Babiš: Problém je nafouknutý

Na rozdíl od kamenných obchodů jsou e-shopy přístupné 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když si tak zákazník objedná a zaplatí v neděli večer zboží, musí dostat fakturu a účtenku se všemi kódy a náležitostmi. Pokud v pondělí před odesláním dojde k jakékoliv změně objednávky, musí se provést opravné hlášení a další procesy.

Zatímco kamenný obchod tak EET může vyřešit tabletem s aplikací za pár tisíc, pro malý e-shop to znamená úpravu účetního softwaru, předělání platformy obchodu a investici v řádu desetitisíců.

Příspěvek vyvolal tak velký ohlas, že se na něj rozhodl zareagovat přímo ministr financí Andrej Babiš. Ten většinu Soukupových námitek vyvrátil.

Český trh e-commerce v číslech.

Český trh e-commerce v číslech.

„Pokud je zákazníkovi zasílána faktura papírově, samozřejmě že stačí, aby ji dostal s příslušnými EET náležitostmi, žádná zálohová faktura není potřeba. V okamžiku platby kartou či PayPalem je nutno zaevidovat a zákazník dostane svoji standardní fakturu standardní cestou, ať už e-mailem, nebo papírově v balíčku. Copak e-shopy, které mají svůj byznys postavený na elektronické objednávce, elektronickém zprocesování a elektronické platbě, nejsou schopny zaslat elektronicky zprávu ve standardním formátu a přijatý kód přidat na fakturu?“ tázal se Babiš.

Malým e-shopům se podle Soukupa nabízí jednoduchá možnost – zrušit online platby a osobní odběry. Platby budou přijímat přes účet předem a zboží posílat poštou. To však může znamenat ztrátu konkurenceschopnosti.

Velcí to zvládnou, malí nikoliv

„Malé e-shopy musí buď investovat do EET, které jim nic nepřinese, nebo ztratí schopnost konkurovat velkým hráčům. EET posílá český trh e-commerce o několik let zpět a už teď je jasné, že stovky e-shopů zaniknou. V reakcích na článek se dokonce překvapivé množství lidí pochlubilo, že už mají firmu přesunutou za hranice,“ řekl LN v reakci na ministrova slova Soukup.

„Vše kolem EET je samozřejmě našimi klienty a lidmi kolem e-shopů vnímáno hodně negativně. Obávají se jak nákladových, tak administrativních komplikací. Některé menší e-shopy by situaci mohly vyřešit tím, že budou nabízet pouze ty platební metody, které EET nevyžadují. Jedná se však o krok zpátky, a navíc může znamenat ztrátu zákazníků,“ potvrzuje Miroslav Uďan, šéf společnosti Shoptet, na jejíž platformě funguje přes devět tisíc českých e-shopů.

Dobírka je totiž jednou z nejproblematičtějších metod. Jakmile prodejce inkasuje peníze od přepravce v hotovosti, je EET nutná a nevyhnutelná. Pokud ale přepravce pošle prodejci peníze převodem na účet, je tato operace posuzována stejně jako peněžní převod od zákazníka, a EET se na ni proto nevztahuje. Tuto výjimku s ministerstvem financí na začátku léta vyjednala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, pro mnoho e-shopů však ani tato úleva nic neřeší.

„Z našich statistik vyplývá, že zákazníci stále nejčastěji využívají možnost dobírky, a to v 41 procentech případů. Další nejoblíbenější je platba převodem na účet, která tvoří celých 27 procent. I kdyby si všichni majitelé e-shopů nechávali posílat od přepravce peníze za dobírku převodem na účet, stále to znamená, že přibližně třetina objednávek a plateb podléhá EET. Ministerstvo tak pravděpodobně stejně moc detailní přehled o činnosti e-shopů nezíská a online prodejcům přibude zbytečná administrativa,“ dodává Uďan.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...