12. srpna 2015 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Energetici narychlo odpojili druhý blok Temelína. Porouchalo se chlazení

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: © ILUSTRAČeská pozice

TEMELÍN Energetici ve středu nad ránem odpojili druhý výrobní blok elektrárny Temelín od přenosové soustavy. Důvodem byla závada na chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. Poškodila se jedna ze šesti průchodek, přes které je vyváděna z generátoru vyrobená elektřina.

Blok obnovil výrobu po plánované odstávce 31. července. Odstávka se protáhla na 104 dnů kvůli netěsnosti parogenerátoru.

„Aktuálně probíhá odtlakování generátoru a následně dojde k výměně průchodky. Podle předběžného harmonogramu by měl blok obnovit výrobu elektřiny začátkem příštího týdne,“ upřesnil Sviták.

Odstaven i první blok

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka. Palivo v reaktoru je již vyměněno, aktuálně odborníci zkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Blok by měl obnovit výrobu elektřiny do konce srpna.

Plného výkonu dosáhl druhý blok po ukončení odstávky 2. srpna. Stalo se tak po 20 dnech, kdy nepracoval žádný blok. Výkon je nyní díky novým rotorům, které byly do turbíny instalovány v době odstávky, o dvě procenta vyšší. Nově tak turbogenerátor může pracovat na výkonu 1078 MWe. První blok modernizací turbíny prošel v loňském roce.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Letos zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!