3. srpna 2009 14:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Energetický byznys je ve varu. Zrodí se evropský oligopol?

Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro energetiku je podstatné, aby byl čas všude jednotný, ať už letní nebo zimní. | foto: Shutterstock

PRAHA Skupina Czech Coal podala Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže námitky proti navrhovanému spojení skupiny J&T a společnosti International Power Opatovice (IPO). Podle J&T volání Czech Coal "na obranu hospodářské soutěže" působí nedůvěryhodně, protože firma má na domácím trhu s uhlím dominantní postavení, které prý soustavně zneužívá.

Podle rozboru Czech Coal případné spojení ohrožuje existenci konkurence na domácím i evropském trhu, stejně jako zájmy spotřebitelů. "Nelze už dále přehlížet rozmach oligopolní moci na českém energetickém trhu, která má navíc v zádech stát jako většinového vlastníka dominantní společnosti ČEZ," sdělil předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal Petr Pudil.

Skupina J&T podepsala smlouvu o koupi všech aktiv britské společnosti International Power v České republice za 22,5 miliardy korun (738,3 milionu liber). J&T tak získala stoprocentní podíl ve společnosti International Power Opatovice včetně jejích akciových podílů ve společnostech Pražská teplárenská (48,67 procenta) a Energotrans.

Ve stejný den firma oznámila, že přenechá podíl v Pražské teplárenské společnosti ČEZ. Jakým způsobem se transakce zúčastnila Dalkia, žádná ze zúčastněných společností dosud nezveřejnila.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím, elektrickou energií a povolenkami na emise skleníkových plynů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!