3. října 2010 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Energo-Pro získala miliardový úvěr na modernější vodní elektrárny

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SVITAVY/PRAHA Svitavská společnost Energo-Pro Czech, která patří do hydroelektrárenského impéria Energo-Pro Jaromíra Tesaře a Jiřího Krušiny, získala miliardový úvěr od UniCredit Bank. Firma peníze využívá na modernizace vodních elektráren. Informoval o tom server Týden.cz.

Česká pobočka bankovní skupiny UniCredit umožní firmě Energo-Pro Czech čerpat úvěr až do výše 965,99 milionu Kč. "Dnes je tam vyčerpáno asi pětasedmdesát procent," řekl serveru čtvrtinový akcionář Energo-Pro Jiří Krušina.

Společnost prostředky používá na opravy a modernizace vodních elektráren, jichž v Česku vlastní jedenáct. Podle Krušiny do roku 2012 zmodernizuje společnost všechny své elektrárny, v současnosti zbývá opravit poslední tři. Společnost na tuzemském trhu vodních elektráren drží 15procentní podíl podle vyrobeného množství elektřiny, píše server.

Úvěr společnost od UniCredit Bank nezískala poprvé. "Splácíme stávající úvěry a nové otevíráme v případě potřeby na zajištění financování modernizace. Těch zhruba 960 milionů je úvěrový rámec," dodal pro server Krušina.

Loni firma použila velkou část úvěru na výstavbu malé vodní elektrárny v Litoměřicích, v níž přes společnost Dolnolabské elektrárny koupila 75 procent akcií. Tato elektrárna bude mít výkon 5,2 megawattu a roční výrobu okolo třiceti milionů kilowatů.

Energo-Pro

Společnost založil ve Svitavách v polovině 90. let minulého století podnikatel Jiří Tesař. Začínala koupí několika malých vodních elektráren v Česku.

Zlomem v jejím vývoji byla koupě kaskády s osmi elektrárnami v Bulharsku, následoval vstup do Gruzie. Tam dnes vlastní 11 vodních zdrojů a distribuční společnost s milionem zákazníků, investovala zde přes pět miliard korun. V květnu firma oznámila, že za téměř osm miliard korun koupila pět vodních elektráren v Turecku.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…