15. března 2012 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EPH dostane od českých bank rekordní úvěr 24,5 miliardy

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA České banky chystají pro Energetický a průmyslový holding (EPH) úvěr celkem až jednu miliardu eur (24,5 miliardy korun), kterým má firma financovat svůj rozsáhlý plán expanze.

Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z bankovních kruhů. Byl by to dosud největší syndikovaný úvěr na českém trhu.

Půjčku podle jednoho ze zdrojů koordinuje česká pobočka UniCredit, která by k ní měla přispět 200 miliony eur. Zapojí se do ní dále Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka nebo místní pobočka ING a celkem by se na úvěru mohlo podílet až 12 bank. Definitivní přísliby každé z nich by měly být pohromadě do konce příštího týdne.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí EPH Martin Maňák situaci nekomentoval. Agentura Thomson Reuters už minulý měsíc uvedla, že EPH, který zahrnuje více než 20 podniků z odvětví těžby uhlí a výroby elektřiny a tepla, shromažďuje od českých dceřiných firem zahraničních bank úvěrové přísliby. Žádá údajně o šestiletý, částečně refinanční úvěr.

Skupina má rozjednáno několik investic, jejichž hodnota může překonat 130 miliard korun. Největším obchodem by mohl být nákup polovičního podílu ve Slovenském plynárenském priemyslu, což by byla největší investice české firmy v zahraničí vůbec.

Vedle SPP plánuje holding investovat desítky miliard korun v Německu, kde uvažuje o nové elektrárně Profen, a v Česku, kde podal nabídku na koupi elektráren Počerady a Chvaletice; v hledáčku má údajně také tuzemskou plynárenskou síť Net4Gas. Kapitál na případnou expanzi by mohla dodat například spoluvlastnická skupina PPF, vlastněná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem.

ČTĚTE VÍCE:

EPH společně vlastní skupina PPF (40 procent), J&T (40 procent) a Daniel Křetínský (20 procent). EPH vlastní či spoluvlastní například Plzeňskou energetiku, Pražskou teplárenskou, United Energy, Elektrárny Opatovice, německé doly Mibrag nebo polské doly Silesia.

EPH zahájil svou činnost v říjnu 2009 a jeho provozní zisk (EBITDA) za rok 2010 činil 9,4 miliardy Kč při tržbách 46 miliard Kč. Loni měl podle Křetínského provozní zisk před odpisy 320 milionů eur (asi 7,95 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK