Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Epidemie zbrzdila růst zisku O2, stoupl o 2,6 procenta na 1,3 miliardy

Logo operátora O2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo operátora O2. | foto: Reuters

Praha  Operátor O2 zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 2,6 procenta na 1,27 miliardy Kč. Vyššímu růstu zamezilo v březnu vyhlášení nouzového stavu. Konsolidované provozní výnosy se zvýšily o 3,7 procenta na 9,6 miliardy korun. Firma to v pátek oznámila v tiskové zprávě.

Pandemie koronaviru v posledních dvou týdnech prvního čtvrtletí výrazně ovlivnila společnost po obchodní i provozní stránce. Nastal výrazný útlum aktivity obchodních kanálů v souvislosti s omezením pohybu obyvatel v období nouzového stavu. To jsou společně s výpadkem výnosů z roamingu podle generálního ředitele Jindřicha Fremutha hlavní důvody, proč O2 dosáhl v klíčových ukazatelích jen mírného růstu.

„Naši úspěšnou strategii potvrdil téměř 12procentní meziroční růst provozního zisku EBITDA za první dva měsíce roku 2020. Poté, co vláda vyhlásila nouzový stav a přijala celou řadu mimořádných opatření, došlo v březnu 2020 k meziročnímu poklesu o 3,2 procenta,“ dodal finanční ředitel Tomáš Kouřil. Dopad epidemie na další vývoj hospodaření podle něj nelze spolehlivě odhadnout.

Celkový počet mobilních zákazníků O2 v Česku byl na konci března 2020 celkem 5,86 milionu, z toho 3,26 milionu tvořili smluvní klienti. Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, dosáhl 459 000. Březnový růst nových zákazníků o 15 procent je v kontrastu s 65procentním meziročním nárůstem v předchozích dvou měsících.

Počet zákazníků vysokorychlostního internetu přes kabel i pomocí bezdrátové technologie dosáhl ke konci prvního čtvrtletí 840 000. Zatímco v lednu a únoru rostl meziročně počet nových zákazníků o 11 procent, v březnu propadl o pět procent. Na Slovensku dosáhl celkový počet aktivních zákazníků dceřiné firmy O2 Slovakia 2,15 milionu.

O2 se společně se svými zákazníky, státem i neziskovými organizacemi zapojil do boje proti šíření nákazy poskytnutím řady služeb zdarma, uvedla společnost. Jejich hodnota dosáhla 384 milionů korun.

Majoritu více než 80 procent v O2 vlastní investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!