19. září 2010 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Éra ekologických hotelů končí, certifikáty EU jsou příliš přísné

Pražský hotel Adalbert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hotel Adalbert | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Čeští hoteliéři, kteří se poslední tři roky celkem nadšenecky zapojovali do zeleného byznysu, už o evropskou známku ekologicky šetrné služby příliš nestojí. Módní vlnu zřejmě ztlumila ekonomická krize a zbyli jen praví ekologičtí nadšenci - cekem jen čtyři, navíc jen v „bohaté“ Praze a okolí.

Ještě před rokem v Česku fungovalo deset ekohotelů, kde se například úsporně topí a svítí, používá se i dešťová voda nebo jejich klienti v koupelnách nenacházejí typická jednotlivě balená "hotelová" mýdlíčka. Po zpřísnění kritérií z Bruselu jich tu podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur zbyla ani ne polovina. Trend přišel ze zahraničí, například v Itálii je takových hotelů čtyřicet.

Kritéria ekohotelů

* ekologicky šetrný vytápěcí systém (třeba na bázi spalování dřevěných štěpků)
* okna dobře utěsněná tak, aby neunikalo zbytečně teplo
* čistička odpadní vody
* šetření s vodou - například k zalévání se používá dešťová voda
* úsporné žárovky
* snaha o používání elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů
* třídění papíru, plastů, skla, tetra pack obalů, náplní z tiskáren a dalšího nebezpečného odpadu
* dodavatelé jsou pokud možno z ekologicky šetrných firem, farem, zemědělství apod.
* hosté jsou decentně informováni o tom, jak se k ekologickým snahám připojit (třeba šetřením vodou, spotřebou ručníků či šetrným větráním)

"V závěru roku 2009 vyšla revidovaná kritéria pro udělení certifikátu. Jen čtyři hotely prokázaly jejich splnění. Ostatní jimi buďto neprošly, nebo jejich management neprojevil zájem o prodloužení," řekl LN Petr Saifrid z agentury Cenia, spadající pod ministerstvo životního prostředí, která tyto certifikáty EU českým podnikatelům uděluje. Ty, co neuspěly, narazily podle Saifrida například na požadavek zvýšit procento odběru zelené energie. Nové zájemce o ekoznámku zase prý odradila například nutnost pořídit ekologické žárovky, což se může vyšplhat až ke statisícovým částkám.

"Pokračujeme i kvůli tomu, že je to v nás, uvažujeme ekologicky, i když nejsme žádní zaryt,greenpeasáci‘, máme úctu k přírodě," říká Ondrej Vajda, manažer pražského hotelu Adalbert, který získal i nový evropský certifikát. Podobně jako Adalbert jej obdržel například i pětihvězdičkový hotel Chateau Mcely, mimochodem teprve druhý hotel s nejvyšší známkou kvality služeb a ekocertifikátem zároveň v celé EU. V ekologicky šetrném provozu vidí ale i ekonomické výhody.

"Velkým plusem je odlišení se od konkurence. V neposlední řadě je tu i finanční stránka. Ekologie bývá sice finančně náročná, ale ve finále to má ekonomický ráz, určitě to pomáhá se šetřením energie a provozu hotelu jako takového," dodal.

"Stálo to jen peníze"
Při pohledu na webové stánky podniků, které se do programu dříve nadšenecky zapojily, se ale ekologickou známkou ve starém provedení zaštiťují dál i ty, které si ji neobnovily. Jejich majitelé se dušují, že o změně nevědí. Ale zároveň projekt napadají. "Že by k nám vyloženě přišel někdo s tím, že chce ubytovat kvůli ekoznámce, to se nestalo. Stálo mě to jen energii, peníze a úsilí," stěžuje si Lubomír Levý, majitel Pensionu Jana v Děčíně.

"Všechny provozovatele jsme kontaktovali ohledně změny kritérií a potřebě certifikát obnovit. Budeme je tedy muset znovu obeslat, logo dále využívat nesmí," tvrdí Saifrid. Pokud budou zákazníci stát o zaručené ekologické služby, musí odteď hledat certifikát s viditelným nápisem "Ekolabel", nejen starý známý obrázek kytičky s písmenem E.

V Česku jsou nyní jen 4 hotely s evropským ekolabelem

Hotel Adalbert (Praha),
Hotel Adria (Praha),
Hotel Plaza Alta (Praha),
Chateau Mcely (Středočeský kraj)