Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Éra laciného plynu skončila, tvrdí Putin

Vladimír Putin

  13:17
MOSKVA - Ruský premiér Vladimir Putin prohlásil, že prudký růst nákladů na těžbu a přepravu zemního plynu nevyhnutelně povede k citelnému zvýšení světových cen. Éra laciného plynu je u konce, řekl Putin na úvod moskevské schůzky ministrů zemí vyvážejících plyn, která má vést k vytvoření mezivládní organizace exportérů.

Vladimir Putin foto: ČTK

"Stávající naleziště se postupně vyčerpávají a perspektivní zásoby jsou převážně vzdáleny od hlavních míst spotřeby. Náklady na průzkum, těžbu a dopravu plynu se nevyhnutelně zvyšují. Ruské investice na těžbu v regionech jako Jamalský poloostrov či severní pobřeží a vytvoření infrastruktury pro přepravu plynu se počítají na desítky miliard dolarů. Prudce rostou náklady... Znamená to, že bez ohledu na krizi ve světových financích a ekonomice a pokles cen, éra laciných energetických zdrojů, včetně laciného plynu, končí," prohlásil Putin.

Fórum exportérů plynu vzniklo v roce 2001. 14 zemí, které se moskeské schůzky zúčastnilo, disponuje 73 procenty světových zásob plynu. 60 procent připadá na Rusko, Írán a Katar, které v říjnu vytvořily "trojku" s cílem uspíšit vytvoření mezivládní organizace exportérů plynu.

Mezitím, jak premiér připustil, může krize postihnout plynaře ještě více než naftaře, a po odeznění krize může i déle trvat, než se odvětví vzpamatuje. Ceny ropy sice klesly na čtvrtinu, ale mohou zase rychleji vzrůst než pomaleji reagující ceny plynu. Světlou budoucnost však věští zkapalněnému zemnímu plynu.

Jako sídlo sekretariátu mezivládní organizace exportérů plynu Putin nabídl Petrohrad s tím, že by ruská strana hradila veškeré náklady a poskytla ústředí diplomatické výsady. "Rusko chce využít situace, získat větší váhu i postavení plynárenské velmoci," napsala agentura Interfax. Katar však navrhl jako sídlo svou metropoli Dauhá a Írán zase předložil kandidaturu Teheránu.

Podle Putina by fórum exportérů mělo "hájit zájmy vývozců plynu na mezinárodní scéně, vyjadřovat dohodnuté stanovisko členů k nejdůležitějším otázkám plynárenského trhu". Obavy evropských zemí, které jsou hlavním odběratelem ruského plynu, Putin uklidňoval ujišťováním, že sblížení exportérů by mělo vést k předvídatelnějšímu a stabilnějšímu trhu. "Dnes bohužel tato jistota chybí.

Není například tajemstvím, že chybějící pravidla hry v Evropě jsou jednou ze základních překážek, které brání uskutečnění infrastrukturálních projektů," prohlásil Putin.

Rusko opakovaně popírá, že by usilovalo o zřízení plynárenského kartelu jako obdoby organizace vývozců ropy OPEC, jak se obávají spotřebitelské země. Prý to vylučuje i mechanismus, kdy se ceny plynu odvíjejí od cen ropy, a plyn se dodává na základě dlouhodobých kontraktů. Nicméně venezuelský ministr energetiky Rafael Ramírez se nechal slyšet, že organizace by se měla především postarat i o "spravedlivou cenu" za plyn, vždyť vzniká na stejném základu a na stejných principech jako OPEC.

Autor: