27. listopadu 2009 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Erotické pomůcky zachraňují sibiřskou továrnu na hračky

Erotické hračky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erotické hračky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Spásou pro čeljabinského výrobce hraček Rostojs, ohroženého poklesem poptávky v ruských hračkářstvích, se stal sex. Začal vyrábět plyšové hračky a karnevalové kostýmy "pro dospělé". Měkká erotika pomohla rozběhnout váznoucí výrobu i nalézt nové distributory - dodavatele do sex-shopů," napsal dnes hospodářský list Vedomosti.

Ruský trh s hračkami se potýká s podobným poklesem jako výroba automobilů, a to musí čelit levné čínské konkurenci bez státních subvencí srovnatelných s pomocí automobilkám. Před vypuknutím krize si podnik zřízený před devíti lety v jedné z hal čeljabinského traktorového závodu udržoval přední postavení, ale před rokem zakázek prudce ubylo a výroba klesla na 40 procent předchozí úrovně.

"Několik velkých odběratelů zkrachovalo, pořádnou ránu jsme dostali od obchodních řetězců, platby vázly," uvedla ředitelka firmy Světlana Majová. Podnik s nejistou perspektivou musel začít propouštět.

Pokusy zachránit firmu šitím pracovních oděvů místo karnevalových kostýmů nepomohly. Spásný se ukázal až nápad pustit se výroby erotických hraček.

Hrozba ztráty obživy zlomila i odpor stydlivých dělnic, zvyklých šít plyšáky pro zcela jiné zákazníky, než jací chodí do sex-shopů. A reptající manažery vystřídali noví lidé, kteří obohatili sortiment o novou řadu, určenou nejprve pro místní obchody s erotickými pomůckami.

Na erotice lidé nešetří

Plyšová ňadra, na kterých se prý báječně spí, a desítka dalších "hraček" s některými zvýrazněnými rysy se trefila do mezery do trhu. Zájem vzápětí projevili i velkoodběratelé. Kromě dětských kostýmů, jejichž odbyt závisí na výkyvech poptávky, se podnik pustil i do šití úborů jeptišek a dalších převleků pro dospělé.

"Na erotickém zboží lidé nešetří a továrna znovu zdvihla hlavu. Šičky dostávají výplatu, zákazníci uspokojení. 'Neslušné' hračky jsou dobrý byznys," zaznělo v reportážích celostátních televizí. "Nedávno si jedna dívka koupila hned pár hraček, aby je vydražila na své svatbě," pochvalovala si prodavačka v sex-shopu.

"Skvělý nápad. Jiné podniky zmrazují výrobu a masově propouštějí, ale Rostojs si na hroutícím se trhu vede vynalézavěji," ocenil ředitel konzultační firmy Kontakt-expert Grigorij Trusov. Jiní odborníci však upozorňují, že třeba plyšová ňadra se před pár lety prodávala v Japonsku.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!