Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Erste letos vydělala 20 miliard. Česko je pilíř ziskovosti, zní z firmy

„Rozhodli jsme se rozvinout sociální bankovnictví v rámci celé skupiny a ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Rozhodli jsme se rozvinout sociální bankovnictví v rámci celé skupiny a ve... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

VÍDEŇ Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která vlastní Českou spořitelnu, vykázala za první tři čtvrtletí tohoto roku čistý zisk 764,2 milionů eur. To je v přepočtu zhruba 20,6 miliardy korun. Ve stejném období loni měla ztrátu 1,42 miliardy eur.

Ve stejném období loni měla ztrátu 1,42 miliardy eur. Letos se bance dařilo zejména v oblasti retailu a malých a středně velkých podniků. V porovnání s loňským rokem také výrazně klesly mimořádné vlivy, vyplývá z dnešního sdělení banky.

Podle generálního ředitele skupiny Erste Group Andrease Treichla stojí za pozitivním vývojem růst úvěrů, nižší náklady na rizika a nižší limitované jednorázové odpisy než v uplynulém roce.

ČTĚTE TAKÉ:

„Obzvlášť spokojeni jsme se zlepšující se kvalitou aktiv a s kapitálovou úrovní,“ uvedl Treichl.

Kvalita aktiv se podle banky neustále zvyšovala ve všech klíčových obchodních segmentech a všech zemích. Celkový poměr rizikových úvěrů vztažený k celkovým úvěrům poskytnutým klientům poklesl na 7,4 procenta ke konci září v porovnání s 8,5 procenta na konci minulého roku.

Krytí rizikových úvěrů stouplo z 68,9 procenta na 69,2 procenta, což je podle banky nejvyšší úroveň zaznamenaná za posledních sedm let.

Oživení úvěrů

Celková výše aktiv v porovnání s koncem minulého roku se k 30. září zvýšila o 2,5 procenta na 201,2 miliardy eur, především díky oživení úvěrů. Čisté úvěry poskytnuté klientům vzrostly v porovnání s koncem roku 2014 o 3,1 procenta na 124,5 miliard eur, z toho úvěry velkým korporacím se zvýšily o 7,5 procenta, úvěry malým a středně velkým podnikům o 3,7 procenta a úvěry domácnostem a mikropodnikům o 2,9 procenta.

Náklady na rizika klesly bance za první tři čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o 67,6 procenta na 518,4 milionu eur, zejména díky zlepšení kvality aktiv a snížení rezerv zaúčtovaných v Rumunsku a Maďarsku. Klientské vklady se navíc zvýšily o 2,3 procenta na 125,4 miliardy eur a poměr úvěrů k vkladům zůstal na 99,3 procenta.

Ziskovost se zlepšila ve všech zemích skupiny s výjimkou Chorvatska, kde se záporné výsledky ještě podstatně zhoršily v důsledku rezerv zaúčtovaných na převod celého portfolia úvěrů ve švýcarských francích na eura, který požaduje legislativa.

„Rakousko, Česká republika a Slovensko zůstávají pilíři naší ziskovosti a Rumunsko je rychle dohání,“ uvedl Treichl. Podle dnešních údajů klesl České spořitelně za letošní tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,8 procenta na 11,1 miliardy korun. Výsledky podpořil růst klientských úvěrů o 6,2 procenta, dařilo se zejména hypotékám.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...