Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Erste žádá poslušnost české dcery. A chce z České spořitelny více těžit

Pavel Kysilka už Českou spořitelnu nepovede, nahradí ho Tomáš Salomon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kysilka už Českou spořitelnu nepovede, nahradí ho Tomáš Salomon. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Výměna šéfa České spořitelny Pavla Kysilky za Tomáše Salomona může být výsledkem napětí mezi Prahou a Vídní. Rakouská Erste Group a její šéf Andreas Treichl si údajně již delší dobu přejí větší poslušnost české dcery.

Podle zdrojů LN obeznámených se situací v bance je hlavním důvodem výměny snaha dosáhnout „větší dynamiky ziskovosti“ spořitelny. Skupina Erste se v loňském roce dostala do ztráty 1,44 miliardy eur (39,6 miliardy korun). 

Proti tomu Česká spořitelna je dlouhodobě – společně se slovenskou sestrou – jejím nejvýnosnějším aktivem. Například loni vydělala 15 miliard korun.

Jenže ziskovost dlouhodobě mírně klesá, i když výše vyplacené dividendy se zvyšuje. Zatímco za rok 2011 činila 4,5 miliardy korun, za roky 2013 a 2014 to bylo přes devět, respektive 11 miliard.

Na trhu se mluví i o dalším důvodu, kterým je plánovaná generační výměna ve vedení banky. Šéf Erste Treichl také prý u Kysilky neoceňoval údajnou přílišnou akademičnost. V minulosti totiž bankéř působil jako proděkan pro vědu Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, později jako viceguvernér České národní banky, ve spořitelně následně zastával post hlavního ekonoma.

Bankéř digitálního věku

Tomáš Salomon, který se vlády ve spořitelně ujme v lednu 2016, slíbil podle oficiálního prohlášení posunout banku na „další úroveň v klientské spokojenosti, v inovacích i ve službách“.

Sám Salomon zatím na dotaz LN své plány nekomentoval. O mnoho sdílnější nebyla ani ředitelka komunikace spořitelny Klára Gajdůšková. „Tomáš Salomon teď potřebuje čas, aby si to rozmyslel. 

Nový šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Tomáš Salomon.

První, s kým bude o svých cílech mluvit, je tým jeho spolupracovníků. Nelze hned čekat, že bude veřejně oznamovat nějaké změny či plány,“ uvedla. „Že se nástupcem Pavla Kysilky stane Tomáš Salomon, je celkem logické. Má zkušenosti s naším hlavním byznysem, což je retail, a zároveň má velkou energii banku někam dál posunout,“ dodala.

Salomon v bankovnictví prošel vedoucími posty ve společnostech ze skupiny GE a stál iv čele slovenské Poštovní banky.

Byl také u zrodu systému mobilních plateb Mobito, do kterého investovaly společně největší české banky a mobilní operátoři. Projekt ale podle dostupných informací vykázal ztrátu téměř 200 milionů korun a nakonec jej odkoupila právě Česká spořitelna.

Následně Salomon působil jako člen představenstva Slovenské spořitelny zodpovědný za retail. Od počátku roku pak přešel na stejné místo do Prahy.

Mluví se o odchodu dalších

Právě slovenská stopa může být v pozadí Salomonova nynějšího vzestupu, na který mohl mít vliv jeho bývalý kolega a dnešní člen představenstva Erste Jozef Síkela. Ten je považován za šedou eminenci ve skupině, kde pod něj spadá korporátní bankovnictví.

Nemusí přitom jít o poslední rošádu ve vedení České spořitelny ze strany Erste. Mluví se i o pozici nejdéle sloužícího člena představenstva a šéfa korporátního bankovnictví Daniela Helera.

Co bude dál s Pavlem Kysilkou, se zatím neví. Na trhu se například začíná spekulovat o jeho návratu do České národní banky. Kysilka si zatím odsloužil jen jedno funkční období, mezi lety 1993 a 1999, a tudíž by se do její bankovní rady mohl vrátit.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!