27. dubna 2011 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ETA v Hlinsku končí, propouští a stěhuje se

eta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eta | foto: Reprofoto

HLINSKO Společnost ETA přesune v polovině roku výrobu z Hlinska na Chrudimsku do Milotic nad Bečvou na Přerovsku. Propustí 50 z 255 zaměstnanců. Výroba domácích spotřebičů v Hlinsku tak po 68 letech skončí.

Informovala o tom odborářka Alena Šírová. Domácí spotřebiče začne pod značkou ETA vyrábět firma E-Technik, s kterou hlinecký podnik spolupracuje od roku 2003.

Přijde letos zisk?

Společnosti ETA loni snížila zhruba stomilionovou ztrátu o 70 procent. Fiskální rok firma uzavřela 31. března. Letos chce již být podnik ziskový. Před třemi lety ETA vyráběla vedle domácích spotřebičů také produkty pro automobilový průmysl. Nový vlastník výrobu postupně rozdělil do více firem.

V Hlinsku by podle Šírové měl zůstat ekonomický úsek, centrální sklad, servis a část obchodního oddělení.

Zaměstnanci mají dvouměsíční výpovědní lhůtu a dostanou zákonné odstupné. "Musíme na to zareagovat, zda si je management vědom toho, do jaké situace se zaměstnanci dostali, zda tam dá nějakou kompenzaci za odpracované roky.

Řada zaměstnanců pracovala v podniku 30 i 40 let," řekla Šírová. Podle ní zaměstnanci už v posledních letech přišli o spoustu bonusů. "Zasáhne to spoustu rodin, situace je velice vážná. Je to devastace rodinného stříbra," dodala Šírová.

V tiskové zprávě vedení firmy uvedlo, že přesunem produkce optimalizuje náklady. Nový výrobce prý bude pružněji reagovat na zakázky. "Věřím, že nalezení českého partnera pro výrobu je krok, který společnosti ETA umožní dále se rozvíjet a být plně konkurenceschopný na trhu drobných domácích spotřebičů," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti ETA Jiří Pathy.

Podle firmaní databáze Prodata vykázala ETA a.s. v roce 2009 ztrátu 19 milionů korun, rok předtím činila 21 milionů. Loni chtěla vykázat zisk, výsledky ale zatím nezveřejnila. Tržby firmy předloni meziročně klesly z jedné miliardy na 746 milionů korun.

Společnost vznikla v roce 1943 a postupně se stala jednou z nejznámějších českých značek. Od roku 2007 ji vlastnění investiční skupina Benson Oak podnikatele Gabriela Eichlera. Před jeho příchodem ETA vyráběla vedle domácích spotřebičů také produkty pro automobilový průmysl. Nový vlastník výrobu postupně rozdělil do více firem.

Výrobní program ETA zahrnuje kuchyňské spotřebiče, například mixéry a varné konvice, vysavače, žehličky nebo domácí pekárny. Spustila rovněž prodej řady péče o tělo se zastřihávači vousů a vlasů, fény a žehličkami na vlasy.

Lidovky.cz, ČTK