Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likérka Drak slibuje milion korun za odhalení metanolového viníka

Likérka Drak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Likérka Drak. | foto: Policie ČR

CHVALČOV (KROMĚŘÍŽSKO) Jednatel Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavel Čaniga nadále odmítá, že by z jeho společnosti pocházely lihoviny s metylalkoholem, kterým se v Česku v posledních dnech otrávily desítky lidí. Likérka je podle něj v provozu a čeká na výsledky rozborů vzorků Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Policie přitom při zásahu zabavila několik nádob s alkoholem, kde byla jako výrobce uvedena právě Likérka Drak. Podle jednatele Čanigy jde ale o padělky. Firma prý přišla o miliony korun a ve věci chystá trestní oznámení. Vypsala také odměnu pro toho, kdo přispěje k dopadení výrobce jedovatého alkoholu.

'Kauza nás poškozuje, je potřeba uvést vše na pravou míru'

"I když jsem v rádiu slyšel, že jsme provoz zastavili, pracujeme normálně dál. Zavolali jsme Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci a uháním je, ať jsou výsledky rozborů co nejdříve. Strašně nás to totiž poškozuje," řekl Čaniga. Podle něj se od firmy neodvrátili stálí dodavatelé, jiní ale vyčkávají, jak dopadnou výsledky rozborů. "Odstoupili od dodávek, stojí nás to miliony korun. Je třeba co nejrychleji uvést vše na pravou míru," dodal Čaniga, který hodlá vyplatit milion korun tomu, kdo pomůže odhalit původce otráveného alkoholu. "I když se asi bude hlásit hodně lidí, myslím to vážně," uvedl.

VÍCE O OTRAVÁCH METANOLEM:

Mluvčí SZPI Pavel Kopřiva potvrdil, že pracovníci inspekce likérku v pondělí a v úterý navštívili. "Probíhala tam kontrola. Bylo odebráno několik vzorků, které jsou nyní analyzovány," přiblížil Kopřiva.

Byly etikety padělané?

Likérku Drak jako první v aféře kolem otráveného alkoholu v pondělí zmínila mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Podle ní byla etiketa společnosti na šestilitrových plastových barelech, které policie zabavila v prodejně, kde jeden z otrávených údajně alkohol koupil. Likérka označila zmíněné etikety za padělky. "S policejní mluvčí jsem mluvil a upozorňoval ji, že se nejedná o výrobky Likérky Drak, ale o pančovaný alkohol," přiblížil Čaniga. Podle něj policie nepracuje na případu důsledně. "Je třeba kleknout na prodejce, nenašli to na ulici," dodal.

Kvůli poškození svého dobrého jména i majetkové újmě chystá Likérka Drak podle Čanigy i právní kroky. "Něco takového se připravuje," potvrdil jednatel.

Policie v Příbrami prohledala kromě zmíněné prodejny i velkoobchod LeKo, který prodával plastové barely alkoholu s etiketou Likérky Drak. Podle obchodního ředitele firmy Jaromíra Smrčiny společnost prodává lihoviny tak, jak je odebere od výrobce. Případné pochybení by tak padlo na likérku, řekl.

Brání se i další likérka: 'Láhve, které zabavila policie, mají starou etiketu'

Jednatel likérky Pod Skalkou z Kunčic pod Ondřejníkem Jakub Němec se brání, že láhve, které zabavila policie, mají ještě starou etiketu. "Ty jsme používali zhruba do roku 2005, od té doby máme nové. Na rozdíl od těch původních jsou informace o složení na zadní straně lahve," vysvětlil Němec LN. "Není nic snadnějšího pro partu grázlů, kteří se neštítí ničeho, aby si dali vyrobit etikety různých likérek a takto anonymně ničili jejich pracně a léta budovanou pozici na trhu," zlobí se.

Dole: Etikety lahví, které zadržela policie. Nahoře: Etikety, které Likérka Drak používá dnes. Na první pohled jsou rozdíly nepatrné, jednatel likérky ale tvrdí, že etikety, které zveřejnila policie, jsou staré sedm let.

Dole: Etikety lahví, které zadržela policie. Nahoře: Etikety, které Likérka Drak používá dnes. Na první pohled jsou rozdíly nepatrné, jednatel likérky ale tvrdí, že etikety, které zveřejnila policie, jsou staré sedm let.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
Administrativa - fakturace s NJ (benefity 20.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč