Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU jedná o přežití, euru hrozí smutný konec

Německá kancléřka Angela Merkelová rozvášněně hovoří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová rozvášněně hovoří. | foto: Reuters

BRUSEL V Bruselu začal neformální večeří lídrů zemí Evropské unie s napětím očekávaný unijní summit. Jeho cílem je konečně přijít s řešením vážné dluhové krize, kvůli níž není ohrožena jen budoucnost eura, ale i samotné unie.

Šéfové států a vlád se řešení, jak unii a hlavně eurozónu z dluhové pasti vytáhnout, pokoušeli najít už několikrát. Prozatím se jim to však nepovedlo.

Kvůli problémům se začalo v unii otevřeně hovořit i o potřebě změny základní unijní smlouvy. To by ještě před časem bylo kvůli možným problémům s ratifikací, jaké se objevily v minulosti při schvalování lisabonské smlouvy, jen těžko představitelné.

K TÉMATU:

Po změně smlouvy volá třeba Německo. Připouštějí ji i další státy. Otázkou je, jak rozsáhlá by reforma byla a zda by se šlo vydat jen změnou protokolu či otevíráním celé smlouvy. Od toho by bylo odvislé, jak by se změny ratifikovaly i to, jak dlouhý by tento proces mohl být.

Sankce pro "hříšníky"

Obecně jde o to, jak zpřísnit fiskální disciplínu a rozpočtový dohled. Týkat by se to mělo eurozóny. Jde také o automatické uvalování sankcí pro "hříšníky", kteří by nedodržovali dohodnutá pravidla, či pravidelné konání summitů eurozóny a podobně.

ČTĚTE TAKÉ:

Diplomaté očekávají složité debaty. "Tenhle summit bude těžký, dlouhý, náročný. Mluví se o historickém nebo přelomovém summitu," řekla česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?