8. prosince 2011 20:30, aktualizováno 9. 12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU jedná o přežití, euru hrozí smutný konec

Německá kancléřka Angela Merkelová rozvášněně hovoří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová rozvášněně hovoří. | foto: Reuters

BRUSEL V Bruselu začal neformální večeří lídrů zemí Evropské unie s napětím očekávaný unijní summit. Jeho cílem je konečně přijít s řešením vážné dluhové krize, kvůli níž není ohrožena jen budoucnost eura, ale i samotné unie.

Šéfové států a vlád se řešení, jak unii a hlavně eurozónu z dluhové pasti vytáhnout, pokoušeli najít už několikrát. Prozatím se jim to však nepovedlo.

Kvůli problémům se začalo v unii otevřeně hovořit i o potřebě změny základní unijní smlouvy. To by ještě před časem bylo kvůli možným problémům s ratifikací, jaké se objevily v minulosti při schvalování lisabonské smlouvy, jen těžko představitelné.

K TÉMATU:

Po změně smlouvy volá třeba Německo. Připouštějí ji i další státy. Otázkou je, jak rozsáhlá by reforma byla a zda by se šlo vydat jen změnou protokolu či otevíráním celé smlouvy. Od toho by bylo odvislé, jak by se změny ratifikovaly i to, jak dlouhý by tento proces mohl být.

Sankce pro "hříšníky"

Obecně jde o to, jak zpřísnit fiskální disciplínu a rozpočtový dohled. Týkat by se to mělo eurozóny. Jde také o automatické uvalování sankcí pro "hříšníky", kteří by nedodržovali dohodnutá pravidla, či pravidelné konání summitů eurozóny a podobně.

ČTĚTE TAKÉ:

Diplomaté očekávají složité debaty. "Tenhle summit bude těžký, dlouhý, náročný. Mluví se o historickém nebo přelomovém summitu," řekla česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKT MANAŽER - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz