25. února 2009 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU mají hlídat dva regulátoři

Evropská centrální banka na dohled nad EU nestačí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka na dohled nad EU nestačí. | foto: ČTK

BRUSEL V Evropské unii by měly vzniknout dva nové celoevropské úřady pro dohled nad finančním sektorem. Ve dlouho očekávané zprávě pro Evropskou komisi to doporučila skupina expertů pod vedením bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Jacquese de Larosiéra.

Skupina renomovaných bankéřů měla za úkol odpovědět na otázku, k jakým změnám mají přistoupit státy EU, aby do budoucna zabránily „zemětřesení“ na bankovním trhu. Úlohu zadal loni v době vrcholící finanční krize Brusel. Takzvaná Larosierova zpráva byla dlouho držena v tajnosti a o jejích doporučeních se hojně spekulovalo.

Podle dnešních informací se skupina přimlouvá za vytvoření celoevropské sítě orgánů finančního dohledu (ESFS - European System of Financial Supervisors), která by byla decentralizovaná. Role národních centrálních bank by neměla být zřejmě nijak omezena. Podle zprávy by dále vykonávaly "každodenní dozor".

Kromě toho by měl vzniknout i další úřad, kterému by předsedala Evropská centrální banka a jehož členy by byli i zástupci dozorčích orgánů jednotlivých členských států EU. Evropská rada systémového rizika by nejspíš posuzovala rizika pro celý finanční systém.

Nadnárodní regulátor může v Evropě narazit

Podobné závěry se pravděpodobně setkají s tvrdou opozicí. Proti nadnárodnímu kontrolorovi nad bankovním trhem v Evropě se zatím staví většina zemí, mimo jiné i Česko. Řadě z nich se nezamlouvá nové regulatorní patro a chtějí pouze vylepšit to stávající národní. 

Důvodem, proč zpráva budí vášně, ale nejsou jen její možné revoluční myšlenky, ale i fakt, že jejími autory jsou bývalé „těžké váhy“ mezinárodního finančnictví – tedy lidé patřící do skupiny „viníků“ současné krize. Pod zprávou je podepsaný například někdejší šéf italské pobočky nechvalně proslulé banky Lehman Brother’s Rainer Masera.