3. ledna 2009 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU může mít plyn, i když se Rusko a Ukrajina nedohodnou

Alexandr Vondra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra | foto: Lidové noviny

PRAHA Evropská unie má nástroje, jak dlouhodobě řešit zásobování plynem i tehdy, pokud se Rusko a Ukrajina v brzké době nedohodnou nebo jejich spory ohledně dodávek budou pokračovat i v budoucnu. Novinářům to dnes po jednání se zástupci ruského Gazpromu řekl místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

I jako zástupce českého předsednictví Evropské unie nicméně zopakoval, že věří v rychlé vyřešení sporu obou zemí. Pokud by ale problém s dodávkami plynu nadále pokračovat, může Evropská
unie místo Ukrajiny podle Vondry využít pro přepravu plynu buď severní, nebo jižní cestu. V případě Ruska pak může využít jiné dodavatele, a to buď dodavatele zkapalněného plynu anebo dodavatele ze střední Asie a blízkého Východu, jejichž plyn by se opět dopravoval jižní cestou, uvedl Vondra.

Všechny zmíněné plynovody, jak na severu, tak na jihu, se ale teprve budují. Projekt evropského plynovodu Nabucco, kterým by se přiváděl plyn ze střední Asie, je zatím navíc poměrně nejistý.

Vondra dnes zároveň zopakoval, že Rusko s Ukrajinou se musejí dohodnout rychle. Evropská unie podle něj zároveň nehodlá v jejich sporu hrát roli rozhodčího či se jej jinak účastnit, protože tento spor považuje za obchodní. Podle Vondry je v zájmu Ruska, aby dostálo své pověsti spolehlivého dodavatele plynu, a Ukrajiny, aby fungovala jako spolehlivá přepravní země.

Ruský plynárenský koncern Gazprom ve čtvrtek přerušil Ukrajině dodávky plynu. Gazprom při čtvrtečním zavření kohoutků Kyjevu současně oznámil, že zvyšuje množství dodávek plynu evropským odběratelům. Jablkem sváru se jeví ukrajinský dluh za dřívější dodávky, který Gazprom i s pokutou vyčísluje na 2,1 miliardy dolarů, nová cena plynu pro letošní rok a výše poplatků za tranzit plynu do Evropy. Částka 1,5 miliardy dolarů od Naftogazu podle Kuprijanova dorazí na účet Gazpromu až po novoročních svátcích 11. ledna,
kdy vzhledem k sankční pokutě bude ukrajinský dluh činit 614 milionů dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!