20. června 2010 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU nenechá slabší členy zbankrotovat, slíbil Trichet

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

BERLÍN Evropa nedovolí, aby nejslabší členové eurozóny byli nuceni pod tíhou dluhů vyhlásit bankrot. V rozhovoru pro dnešní vydání listu Welt am Sonntag to řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Ten podle listu vyloučil možnost, že země jako Řecko, Španělsko či Portugalsko nebudou schopny splatit dluhy.

"To nedovolíme. Nezavedli jsme maastrichtskou smlouvu proto, abychom pak udělali krok zpět," řekl Trichet. Maastrichtská smlouva stanovuje podmínky plnění makroekonomických ukazatelů.

Šéf ECB v rozhovoru s týdeníkem také znovu obhajoval nedávné rozhodnutí banky začít s odkupem státních dluhopisů. ECB chce tímto způsobem přispět ke zklidnění situace na finančních trzích, především ke snížení nákladů na obsluhu dluhu pro silně zadlužené Řecko a další členy eurozóny, kteří mají napnuté finance.

"Situace byla dramatická, Evropa byla v epicentru krize," uvedl Trichet.

Někteří představitelé ECB s Trichetem nesouhlasí
Kontroverzní krok začít nakupovat dluhopisy vlád ale vyvolal ostrou roztržku mezi nejvyššími představiteli ECB. Trichet si proti sobě postavil ECB a především vlivného guvernéra německé centrální banky Axela Webera.

Ten rozhodnutí ECB otevřeně kritizoval a tvrdil, že vytváří vážná rizika z hlediska udržení stability.

"V posledních týdnech jsem pochopil jednu věc: v Německu se některé věci interpretují jinak," řekl Trichet. "Klauzule, že se nebude nikdo zachraňovat, znamená, že zde není povinnost nabízet subvence či transfery.

Neznamená to ale, že v mimořádných situacích jedna země nemůže nabídnout pomoc zemi druhé," dodal.

Německo si podle Tricheta články z Maastrichtu vykládá špatně
Maastrichtská smlouva, která umožnila vznik jednotné evropské měny euro, mimo jiné stanoví, že žádná země eurozóny by neměla zachraňovat jinou.

Německo odmítlo myšlenku, že by se z EU stala "zóna transferu", kde bohatí členové budou podporovat chudší země.

"Byl bych rád, kdyby německá veřejnost reagovala s takovou nevolí i na porušení evropského paktu stability v roce 2004, jako teď reaguje na naše rozhodnutí nakupovat státní dluhopisy," připomněl Trichet. Ministři EU se v roce 2004 dohodli na pružnějším uplatňování pravidel paktu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!