16. července 2013 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU odpískala projekt své hlásné trouby po vzoru sovětské Pravdy

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise zrušila projekt vlastního webového zpravodajského portálu, který měl o Evropské unii podávat lepší informace než existující média. Projekt v hodnotě 3,2 milionu eur (83 milionů korun) ročně, vyvolal protesty novinářských organizací a kritiku některých listů.

Zrušení záměru oznámil nejprve v dopise bruselské Mezinárodní asociaci novinářů  představitel komise Gregory Paulger a v pondělí to potvrdila i komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová.

V červnu vypsala komise tendr na vytvoření portálu "kvalitní žurnalistiky" o unijních záležitostech. Měl zahrnovat psané, fotografické a video zpravodajství, stejně jako komentáře pozvaných odborníků.

ČTĚTE TAKÉ:

V zadání tendru komise uvedla, že média se evropským záležitostem dostatečně nevěnují přes jejich "velký význam pro skutečný život lidí". Zpravodajství o unii v podání několika set novinářů akreditovaných v Bruselu je prý "často kusé, nepravidelné a chybí mu širší perspektiva".

Kritika na sebe nenechala dlouho čekat. IPA napsala Redingové, že "takový projekt by ustavil portál kontrolovaný komisí, který by byl konkurencí s nynějšími médii a ohrožoval by svobodu tisku". Euroskeptické britské noviny The Times v titulku připomněly tiskový orgán sovětských komunistů Pravda.

Paulger tak minulý týden ve strohém dopise IPA oznámil, že se celý záměr ruší. Redingová k tomu v pondělí dodala, že odporoval nezávislosti tisku.

Pravda nebo spíš Hlas Ameriky?

List The Wall Street Journal napsal, že komise zaměstnává již nyní na 122 mluvčích a zaměstnanců tiskových odborů. Celé ředitelství pro komunikaci má roční rozpočet 103 milionů eur, který zahrnuje i televizi Euronews či vlastní kanál na YouTube.

Nicméně blog WSJ připomněl, že i americká vláda má rozhlasovou stanici Hlas Ameriky s podstatně větším rozpočtem. Stejně tak se zeptal, jak by další médium mohlo znamenat ohrožení svobody tisku. Skutečná hrozba by nastala, kdyby zamýšlený portál byl dobrý a byl by skutečnou konkurencí, poznamenal blog WSJ. Podle něj spíš projekt vypovídá o jednání EU v krizi, kdy lidé ztrácí důvěru ve vládu, včetně evropských institucí.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)