28. června 2012 23:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU chce podpořit tvorbu pracovních míst, dá na ně 120 miliard eur

Vlajka Evropské unie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Evropské unie | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská unie podpoří ekonomický růst a tvorbu nových pracovních míst asi 120 miliardami eur. Lídři EU se na summitu podle unijního prezidenta Hermana Van Rompuye dohodli například na navýšení kapitálu Evropské investiční banky o deset miliard eur, z čehož na Česko připadá 76 milionů eur (dvě miliardy korun).

Řada evropských ekonomik se v poslední době ponořila do recese. Některé země sužuje masivní nezaměstnanost, která například ve Španělsku citelně přesahuje 20 procent. Kvůli tomu v Evropě výrazně zesílily hlasy po tom, aby se unie nezaměřovala jen na úsporné kroky a reformy, které prosazovalo například Německo.

ČTĚTE TAKÉ:


Naopak třeba Francie a její nový prezident François Hollande volají po výraznější podpoře růstu. "Klíčový prvek je, že posílíme financování ekonomiky tím, že zmobilizujeme 120 miliard eur pro bezprostřední růstová opatření," řekl unijní prezident.

Zasedání dnes ale zatím nekončí. Šéfové států a vlád, mezi nimiž je i český premiér Petr Nečas, nyní budou pokračovat večeří. Na ní se budou zabývat stabilizací eurozóny sužované dluhovou krizí a prohloubením politické a ekonomické integrace v Evropě.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!