14. června 2014 8:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU pozvala Moskvu k rozhovorům, chce jednat o dohodě s Kyjevem

Prezident Evropské komise José Manuel Barroso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské komise José Manuel Barroso | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie oznámila, že je ochotna zahrnout Rusko do jednání s Kyjevem o plánované obchodní dohodě, která zažehla krizi na Ukrajině. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso učinil tuto nabídku v pátečním telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Stalo se tak poté, co Moskva minulý týden pohrozila, že na podpis dohody bude reagovat odvetnými opatřeními k ochraně své ekonomiky.

Nové ovzduší rozhovorů

Představitelé Evropské komise označili Barrosovu nabídku za "významný" krok, který odráží "nové ovzduší" rozhovorů. Kreml v prohlášení uvedl, že Putin s účastí v rozhovorech souhlasí.

  • Ukrajina mohla smlouvy podepsat už loni na podzim v litevské metropoli Vilniusu. Tehdy to ale prezident Viktor Janukovyč náhle odmítl.
  • Krok odůvodnil obavou, že integrace s EU by kriticky poškodila životně důležité napojení na ruské hospodářství.
  • Janukovyč tak odstartoval vleklou krizi, která vedla k jeho pádu, ruské anexi Krymu a nynějším bojům ukrajinské armády s proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

Evropská unie se chystá podepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu s Kyjevem nejpozději na unijním summitu 27. června. Asociační dohoda se pro ukrajinské prozápadní politiky stala symbolem odklonu od těsných hospodářských a politických vazeb na Rusko.

Brusel doposud odmítal žádost ruského prezidenta, aby se Moskva mohla zapojit do diskusí mezi EU a Ukrajinou. V pátek ale Evropská komise v prohlášení sdělila, že nabídla Putinovi možnost vést politická jednání "s cílem rozptýlit jakékoli obavy" Ruska. Zatímco dosavadní dialog EU s Ruskem na toto téma probíhal pouze na úrovni expertů, nyní by měly obě strany a Ukrajina vést rozhovory o dohodě na vysoké úrovni, upřesnila agentura Reuters.

Barroso v telefonátu s Putinem rovněž vyzval Moskvu, aby zastavila příliv ruských zbraní a bojovníků na Ukrajinu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz