10. února 2009 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU prověří pomoc automobilkám

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | foto: AFP

BRUSEL Evropská komise chce prověřit plán francouzské vlády, která slíbila podporu francouzským automobilkám ve výši 6,5 miliardy eur (přes 180 miliard Kč). Komise o tom dnes informovala na tiskové konferenci v Bruselu. Francouzská státní podpora by v sobě totiž mohla zahrnovat prvky protekcionismu, které ohrožují hospodářskou soutěž.

Evropská komise chce prověřit plán francouzské vlády, která slíbila podporu francouzským automobilkám v celkové výši 6,5 miliardy eur (přes 180 miliard Kč). Komise o tom dnes informovala na tiskové konferenci v Bruselu. Francouzská státní podpora by v sobě mohla zahrnovat prvky protekcionismu, které ohrožují hospodářskou soutěž.

Podporu automobilkám Renault, Renault Trucks a PSA Peugeot Citroën oznámil v pondělí francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jde o půjčku rozvrženou do pěti let s nižšími úroky, než by požadovaly banky. Stát pomoc podmiňuje příslibem, že ve zmíněném období koncerny nebudou zavírat továrny a vyvinou veškeré úsilí, aby nepropouštěly zaměstnance.

Nezávisle na dnešním vyjádření Evropské komise se proti plánu francouzské vlády ohradil i slovenský závod francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz