8. ledna 2009 19:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU se s Ruskem na plynu nedohodla

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: AFP

BRUSEL/BRATISLAVA Evropská komise se zatím nedohodla s Ruskem na obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ukrajina v Bruselu podepsala dohodu, která zve do země evropské pozorovatele. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana je jednou cestou k řešení větší tlak na renesanci jaderné energetiky.

Nad výsledkem dnešních schůzek, které měly přispět k řešení rusko-ukrajinského sporu ohledně dodávek plynu, vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zklamání. Podle něj ruská strana nemá žádné důvody pro to, aby dodávky neobnovila.

Dodal, že unie je připravena kdykoliv a kdekoliv znovu jednat. Český premiér Mirek Topolánek nyní telefonicky hovoří s ruským premiérem Vladimirem Putinem, uvedl Říman. Současnou krizi označil za velmi hlubokou. Bude mít podle něj značné dopady na debaty o energetické bezpečnosti. Jednou cestou k řešení bude podle něj i větší tlak na renesanci jaderné energetiky.

Rusové chtějí mít na Ukrajině vlastní pozorovatele
Podle eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse je problém zřejmě v tom, že Rusové chtějí mít na Ukrajině vlastní pozorovatele. Říman poznamenal, že ruská strana během dnešních vyjednávání v Bruselu odmítla to, aby ke stolu zasedly všechny tři strany - Ukrajina, Rusko a EU - najednou. Český ministr také řekl, že bere tento problém jako politický, nikoli už jen jako technický.

Ukrajina dnes v Bruselu podepsala s Evropskou komisí dohodu, která zve do země evropské pozorovatele. Ti by tam měli dohlížet na to, jak přes Ukrajinu proudí plyn z Ruska do Evropy. ČTK to řekl důvěryhodný informovaný zdroj. Obě země se o dodávky přou. Dohoda by měla otevřít cestu k obnovení pozastavených dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy, které tvrdě zasáhly řadu evropských zemí.

"Jakmile budou pozorovatelé rozmístěni a budou mít přístup (k zařízením), obnovíme neprodleně dodávky plynu," řekl dnes dříve v Bruselu šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Právě s ním či dalšími zástupci Ruska jednali představitelé EU.

Fico: EU musí být tvrdá vůči Rusku a Ukrajině
Evropská unie musí zaujmout jasný a tvrdý postoj vůči Rusku a Ukrajině, jejichž spor o dodávky plynu zasáhl i země EU. Po schůzce premiérů Slovenska, České republiky, Polska a Maďarska s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem v Bratislavě to řekl slovenský premiér Robert Fico.Robert Fico

Ukrajina podle Barrose plně přijala podmínky EU týkající se monitorování přepravy plynu přes její území. S Moskvou se podle něj stále jedná. "Všichni partneři jsme se shodli na tom, že Evropská unie musí v dané věci postupovat jednotně, projevovat vůči svým členským státům velkou míru solidarity, ale zároveň ve vztahu k Ukrajině a k Ruské federaci zaujímat jasné a tvrdé postoje," řekl Fico.

Slovensko podle premiéra nezajímá spor, který vede Moskva s Kyjevem. Slováci prý žádají plnění závazků Ruska na základě platných mezinárodních smluv. Unie by podle Fica měla postupovat jednotně a být solidární se svými členy.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!