Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU si vybrala partnera budoucnosti - Čínu

Čína se stala pro Evropu druhým nejdůležitějším partnerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína se stala pro Evropu druhým nejdůležitějším partnerem. | foto: ČTK

PRAHA Zatímco ještě před dvaceti lety se obchodní výměna mezi EU a Čínou rovnala téměř nule, nyní je nejlidnatější země světa druhým největším partnerem unie po USA a EU zaujímá v zahraničním obchodě Číny první místo. Vzájemná bilance vyznívá hluboce negativně pro unii, zejména kvůli horším schopnostem, ale i možnostem Evropanů proniknout na čínský trh.

Větší otevřenost v hospodářských vztazích tak bude i jedním z témat vrcholné schůzky ČR jako předsednické země EU, Evropské komise a Číny ve středu v Praze.

Současná ekonomická krize se sice odráží též na poklesu čínského vývozu do EU, ovšem zápornou unijní bilanci - loni rekordních 170 miliard eur - to nejspíš příliš neovlivní. A i když se export EU do Číny za poslední čtyři roky zdvojnásobil, stále vyváží evropské země na trh s 1,4 miliardy spotřebitelů méně zboží než například do ani ne osmimilionového Švýcarska.

Na unijním deficitu se podílí i to, že kromě levného čínského zboží se z nejlidnatější země světa dováží do Evropy i zboží řady dalších asijských zemí, které v posledních letech přesunuly svou výrobu do Číny. Nejčastěji dováženým zbožím z Číny je textil, elektronika, průmyslové zboží, ale například i chemické látky či potraviny.

Obchod roste, i když Čína porušuje pravidla

Někteří evropští výrobci poukazují i na to, že čínské firmy údajně porušují pravidla světového obchodu prodejem zboží pod výrobními náklady. Proti levnějším dovozům z Číny se unie brání antidumpingovými cly, jichž bylo letos k 19. březnu v unii vůči čínskému importu platných 49 (týkají se však pouze jednoho procenta čínského dovozu).

Pro evropské podniky je ale velmi obtížné proniknout na čínský trh a většinou trvá několik let, než lze očekávat zisk. Výhodné je najít si v zemi čínského zástupce, jenž jim pomůže adaptovat se na místní podmínky. Koncem roku chystá EK v Pekingu otevření střediska, jež má pomáhat malým a středním podnikům z EU.

Obchodní vztahy EU a Číny značně kalí otázka práv duševního vlastnictví. I když Peking před čtyřmi lety uznal tuto záležitost za problém, stále čínské firmy profitují k přebírání technologických a inovačních postupů a z Číny proudí obrovské množství padělaného zboží. Téměř 60 procent padělků zabavených v roce 2007 na unijních hranicích pocházelo z Číny.

Největší čínskou investicí v tuzemsku je závod na výrobu masových konzerv společnosti Shanghai Maling v Hrobčicích na Teplicku. Firma do jeho vybudování loni investovala 430 milionů korun. Za největšího českého investora v Číně je považována finanční skupina PPF, která se od roku 2007 prostřednictvím své dceřiné společnosti Home Credit China zaměřuje na poskytování spotřebitelských úvěrů a retailového bankovnictví.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!