19. září 2011 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU zadala Řecku patnáct úkolů. Teprve poté zaplatí

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

ATÉNY Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) Řecku předložily seznam 15 úsporných opatření, u nichž požadují zrychlit jejich realizaci. Podle řeckých médií si to věřitelé stanovili jako podmínku pro uvolnění další tranše úvěru, který Řecko čerpá.

Inspektoři, tedy Evropská komise (EK), Evropská centrální banka (ECB) a MMF, dnes povedou na toto téma s řeckými představiteli telekonferenci.

Řecko musí začít s propouštěním státních zaměstnanců, snížit nebo zmrazit platy a penze ve státní správě, ale také například zvýšit daň z mazutu nebo zavřít ztrátové státní podniky. Věřitelé také požadují, aby vláda snížila výdaje na zdravotní péči a zrychlila privatizaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Všechna zmíněná opatření, která EU a MMF požadují, tvoří součást střednědobého plánu na snížení rozpočtového deficitu. Parlament s tímto plánem vyslovil souhlas už v červnu, aby otevřel cestu ke schválení druhého záchranného úvěru. Ten Řecku eurozóna a MMF slíbily na červencovém summitu v Bruselu.

Inspekce není spokojena

Takzvaná trojka, tedy EK, ECB a MMF, před dvěma týdny přerušila inspekci v Aténách, neboť zjistila, že Řecko neplní všechny závazky tak, jak se k nim před přijetím zavázalo.

Inspektoři se dnes měli do Atén vrátit, z technických důvodů tak ale neučiní. Místo toho se uskuteční pouze zmíněná telekonference a mise odletí do Atén později. Zdroj z vlády podle agentury Reuters řekl, že telekonference začne ve 14:00 SELČ.

Řecko od loňského jara čerpá mezinárodní finanční pomoc v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Na této pomoci je země životně závislá a pokud by nedostala další část úvěru, už v říjnu jí dojdou peníze. Konečný verdikt, zda Řecko dostane i další tranši, přitom do konce září padne jen těžko.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!