Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

EU zakázala prodej kosmetiky testované na zvířatech

Laboratorní myš (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratorní myš (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL V Evropské unii se nesmějí prodávat nové kosmetické přípravky, které byly testovány na zvířatech, oznámila Evropská komise. Zveřejněný zákaz je posledním krokem v evropském tažení proti zkouškám kosmetiky na zvířatech. V Česku už se podobné testy léta neprovádějí.

V Evropě se nesmí takové zkoušky dělat od roku 2004, o pět let později byly zakázány také testy jednotlivých složek kosmetických výrobků. "Komise je odhodlána i nadále podporovat vývoj alternativních metod a pokračovat v jednáních se třetími zeměmi, aby uplatňovaly evropský přístup," řekl evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg.

Podle šéfky Národního referenčního centra pro kosmetuku se hotové kosmetické prostředky v Česku na zvířatech netestují více jak 40 let.

„V jiných evropských zemích se na zvířatech již desítky let také netestuje, přestože závaznou legislativou je v EU zákaz testů na zvířatech uložen až od roku 2003,“ uvedla již dříve Jírová pro server Protišedi.cz.

Od nynějška nesmějí být na unijní trh uvedeny žádné přípravky, které spoléhají na testování na zvířatech.

Hledání alternativních metod

Kosmetické přípravky a jejich složky se zkoušejí na králících, myších a krysách, aby se zjistilo, zda například nevyvolávají alergické reakce nebo při dlouhodobém používání nezpůsobují rakovinu.

ČTĚTE TAKÉ

Rozhodnutí se týká hygienických produktů denní spotřeby, tedy mýdla, šamponů a zubní pasty, i vlastní kosmetiky, jako jsou parfémy. Podle komise má evropský kosmetický průmysl hodnotu asi 70 miliard eur (1,8 bilionu korun) a ovládá skoro polovinu světového trhu s kosmetikou. V EU přímo zaměstnává 184 000 lidí.

Nakupování v drogerii - ilustrační foto.

V roce 2004 před zákazem bylo ke zkouškám kosmetických výrobků použito 8988 zvířat. O pět let později byly složky kosmetických produktů v Evropě vyzkoušeny na 344 zvířatech.

Od roku 2009 pak byly veškeré zkoušky na zvířatech pro evropský trh prováděny mimo unii. Od nynějška to již není možné a pokud nějaký nový produkt není možné vyzkoušet jiným způsobem, nesmí být uveden na unijní trh.

Podle EK se každým rokem použije ke zkouškám kosmetických výrobků ve světě 15 000 až 27 000 zvířat ročně. Evropská unie mezi lety 2007 až 2011 vydala 238 milionů eur na výzkum nových testů kosmetických přípravků, k nimž nejsou potřeba zvířata.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!